simplex

Altın Dedektör Çubukları

Altın Dedektör Çubukları

30.06.2018
ALTIN DEDEKTÖR ÇUBUKLARI
İlk olarak çubuklarla alakalı net bir bilgi vermek gerekir; sağ el pozitif, sol el negatiftir. Bu bilgiyi tecrübeli çubuk kullanıcıları gayet iyi biliyordur. Araması yapılmak istenen metalden ufak bir parçayı sağ elinize almanız gerekir. O zaman bu boşluğun üstünde gezmeye başlamalısınız. Elinizde bulunan metalden varsa eğer, çubuklar tam o noktada çarpı yapacaktır. Ancak iş bununla da sınırlı kalmaz. Ancak şunu açıkça ifade etmek gerekir ki; piyasa genelinde satışa sunulan cihazlar ve altın dedektör çubukları bir değildir.

ALTIN DEDEKTÖR ÇUBUKLARI

İlk olarak çubuklarla alakalı net bir bilgi vermek gerekir; sağ el pozitif, sol el negatiftir. Bu bilgiyi tecrübeli çubuk kullanıcıları gayet iyi biliyordur. Araması yapılmak istenen metalden ufak bir parçayı sağ elinize almanız gerekir. O zaman bu boşluğun üstünde gezmeye başlamalısınız. Elinizde bulunan metalden varsa eğer, çubuklar tam o noktada çarpı yapacaktır. Ancak iş bununla da sınırlı kalmaz. Ancak şunu açıkça ifade etmek gerekir ki; piyasa genelinde satışa sunulan cihazlar ve altın dedektör çubukları bir değildir. Fakat kullanması bilen kişiler çubuklardan verim alabilir. Ayrıca bu çubukların her kullanıcıda çalışacağı kesin ve net olmaz. Deneyim ve tecrübe edinmiş olan çubuk kullanıcıları, arazi gezilerinde ellerinde tuttukları çubukları çok aşırı kasmamalıdır. Çubukları kullanım sırasında son derece kibar tutmalıdır. Yani elinizde sanki çok kırılgan ve hassas bir malzeme varmış gibi tutmanız gerekir. Ayrıca bakır çubuklarının sağladığı bazı dezavantajlar söz konusudur. İlk olarak bu çubukların minerallerden etkilendiği söylenebilir. Bazen metalleri ayırma konusunda yanılmalara düşmektedir. Düşündüğünüz gibi çok uzak bir noktadan metal çekimi almanız söz konusu değildir. Çubukların kafası çok sık karışacağından dolayı bazen ne tepki verdiğini anlamakta zorluk dahi çekersiniz.

Söz konusu olan çubuklara gelindiği zaman belirli nitelikler sıralanabilir. Pirinç olarak en çok tercih edilecek olan çubuk 3lük ya da LL formunda olması gerekir. Uzun kenarının 50 cm ve kısa kenarının da 10 cm olması idealdir. Pirinç arazilerde herhangi bir metal kaçmayacaktır. Bakır ve diğer tüm metalleri bulduğu zaman tam olarak çarpı formuna bürünmektedir. Ayrıca gümüş buldukları zaman sağ elde tutulan çubuk dik duracaktır. Sol elde tutulan ise, tam olarak metalin üstünde çarpı yapmaktadır. Merak edilen metali bulduğu zaman çubuklardan sağ tarafta olanı sol tarafa tam dönecektir. Soldaki çubuk ise, dik duracaktır. Yani bu çubuklar bu işlemi tam olarak yapar. Metal ayrıştırmada %80 oranında tam vuracaktır. Boşluklarda genellikle çok büyük oranda sağdaki sağa, soldaki sola tam olarak açılım yapsa bile yanılma olasılığı mevcuttur. Yani ufak bir boşluğu çok büyükmüş gibi gösterebilir. Peki, altın dedektör çubukları neden arazilerde sarı renk olan metalin her modelinde çekimini alamaz? İlk olarak bu metalin özelliklerini bilmek gerekir.

Bu metalin mıknatıslanma özelliği söz konusu değildir. Ayrıca oksiti bulunmaz. Toprağın üstüne diğer metaller yani gümüş, bakır ve bronz gibi oksitten oluşmuş gaz salınımı yapmamaktadır. Belirtilen bu metal toprakta uyumaktadır. Herhangi bir alan tarama çubuğu, bu işlemi toprakta çekim yaparak bulamayacaktır. Define çubuğu olarak kullanılabilen altın dedektör çubukları, genellikle 2 kişiyle kullanılmaktadır. 2 kişi karşı karşıya geçerek çubukları yere paralel şekilde tutmalıdır. Elbette ki elleri göbek hizasında durmalıdır. İsterlerse göbeklerine yaslayıp ellerin titremesi önlenebilir. Bu noktada asıl önemli olan şey, parmak uçlarının birleştirilmesinden ibarettir. Parmaklarının tamamı birleştirilmeli ve baş parmakla işaret parmaklarının arasına çubukları yerleştirmelisiniz. Define arama çubukları sayesinde derinlik hesaplaması da yapabilirsiniz aslında. Aslında bu hesaplamaya pek çok kişi inanmıyor. Ancak denemek isteyen kişiler için birçok alanda paylaşılmaktadır. Çubukların baklava şekli olduğu alanda yani hedefin üzerindeyken sola ya da sağa doğru çubuklar birbirlerine paralel olana dek yürümelisiniz. Paralel olduğu alan ile baklava dilimi olduğu alan arasında bulunan mesafe, derinliği belirlemektedir. Bu tür bilgilerin işinize yarama olasılığı elbette vardır. Ancak pek çok kişinin böyle bir hesaplamayı doğru bulmadığını da net bir şekilde belirtmek mümkündür.