simplex

Altın Dedektörü'nün Yapımı

Altın Dedektörü'nün Yapımı

01.07.2018
ALTIN DEDEKTÖRÜ'NÜN YAPIMI
Elektronik alanında her geçen gün gelişen teknoloji, kişilere çeşitli test olanakları sunarak hobi amaçlı farklı elektronik denemeler yapma imkanı da sunmuştur. Kişiler, ufak birkaç devre yardımıyla su ısıtıcıları, kapı zilleri, basit alarm sistemleri, otomatik olarak yanıp sönebilen gece lambaları, regülatörler ya da basit yapılı robotları yapabilirler. Bunun yanı sıra konuya uzman niteliği taşımayan kişiler tarafınca paylaşılan benzer nitelikteki bilgiler, televizyon, radyo ya da elektronik eşyaların tamirini yapar gibi dedektör cihazlarını yapabileceğini de öne sürmüşlerdir. Altın dedektörü yapmak aslında o kadar da zor değildir, tabi birkaç prosedürün yerine getirilmesi sonucunda.

ALTIN DEDEKTÖRÜ'NÜN YAPIMI

Elektronik alanında her geçen gün gelişen teknoloji, kişilere çeşitli test olanakları sunarak hobi amaçlı farklı elektronik denemeler yapma imkanı da sunmuştur. Kişiler, ufak birkaç devre yardımıyla su ısıtıcıları, kapı zilleri, basit alarm sistemleri, otomatik olarak yanıp sönebilen gece lambaları, regülatörler ya da basit yapılı robotları yapabilirler. Bunun yanı sıra konuya uzman niteliği taşımayan kişiler tarafınca paylaşılan benzer nitelikteki bilgiler, televizyon, radyo ya da elektronik eşyaların tamirini yapar gibi dedektör cihazlarını yapabileceğini de öne sürmüşlerdir. Altın dedektörü yapmak aslında o kadar da zor değildir, tabi birkaç prosedürün yerine getirilmesi sonucunda. İlk olarak belirtmek gerekir ki, paylaşılan tüm bu içerikler dedektör cihazı yapmaya yetebilecek bilgiler olmamaktadır. Dedektör cihazı yapımının uzun bir AR-GE süreci, uzmanlık, bununla ilişkili olarak yüksek bir yatırım gerektirdiğini ve henüz üretim aşamasında olan pek çok ayrıntıdan da bahsedilmemiştir. İnternet ortamında bulunabilen bilgiler ile günümüzde metaller yaklaştırıldığında sesle uyarı verecek ya da ışıkla uyarabilecek basit ve kolay bir sistem uygulaması gerçekleştirebilirsiniz. Elektronik alanında bilgisi etkili bir düzeyde olan kişiler için bu işlemi yapabilmek çok zor görünmemektedir. Bununla beraber yapan kişilere bir şeyler yapabilmiş olmanın mutluluğunu vermeye yetebilecek ve bundan öteye çok fazla şey beklemek dürüst olmak gerekirse yanlış olacaktır.

Seri üretim işlemi yapılıp üretim tesislerinde imal edilen dedektör cihazları ise, bu dedektör cihazlarından tamamıyla ayrıdır. Şirketler bir dedektör cihazını imal etmeden önce üretilecek olan cihazın amacını belirlemektedir. Ayrıca yazılım mühendisleri tarafından oluşan bir ekip, cihazlar için gerekli olan algoritmik ayrıntıları ve yazılımları hesaplayıp işleme başlarlar. Gerekli donanımlar temin edilirken hem güvenlik hem de sağlamlık esas alınmaktadır. Bunun nedeni ise, satılan cihazın soğuktan ve sıcaktan en az derecede etkilenmesi, kararlı bir şekilde çalışması, çeşitli toprak yani zemin yapılarına uyum sağlayabilmesi ve kullanıcıların güvenliğini riske atmaması bu detaylarla direkt olarak ilişkilidir. Altın dedektörü yapmak pek çok ayrıntının gerçekleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. İşlemcisinden bataryasına kadar her bir parça ayrı derecede olan sıcaklarda ve ayrı niteliklerde olan zemin yapılarının üstünde defalarca kez test edilir. Yapılan test sonuçları neticesinde revize olan tüm bilgiler, pek çok defa güncellenmektedir. En kararlı, en uygun ve en doğru olacak şekilde de neticelendirilmektedir.

Bilinen tüm markaların vitrininde satışa sunulduğunu gördüğünüz en ufak ve en basit bir dedektör cihazı dahi çeşitli bilim dallarından minimum 10 mühendisin yıllar boyu süren donanım ve yazılım çalışması ve çok daha fazlası kadar da test etme süreci sonucunda meydana gelmiştir. Atölye koşullarında imal edilen bir dedektör cihazında herhangi bir hassas denge dikkate alınmamaktadır. Buna karşın seri üretim aşamasına geçilen bir dedektör cihazında milimetrik oynamalar dahi bazen tüm projenin tamamıyla değişmesi anlamına gelebilir. Buna karşın altın dedektörü yapmak isteyen kişilerin piyasada bulunan diğer cihazlarla birebir aynı olmayacağını da bilmesi gerekir. Profesyonel dedektör cihazlarının farklı arazilerde toprak altında sağladığı verimliliği, hedef görebilme derinliği ve ayrıştırma yapma başarısı beraber değerlendirilmelidir. Konuyla alakalı olan uzmanlar en çok bu tür konuları beraber sağlayabilmek için devamlı olarak mesai yaparlar. Dedektör cihazı üretim ve tasarımında tercih edilen donanımların ve metotların bir kısmını tamamıyla bu işe özel olarak yer verilmektedir. Aksi takdirde dedektör cihazı imal edilmesinde ufak değişiklikler sonuç kısmında son derece etkili bir rol oynamaktadır. Bu gibi bilgilere sahip olarak işlemin yapılması daha sağlıklı olacaktır.