simplex

Boşluk Tespiti Dedektör

Boşluk Tespiti Dedektör

28.07.2018
BOŞLUK TESPİTİ DEDEKTÖR
Definecilik alanının hiç kuşkusuz yarısı belki de en önemli konusu, boşluğun tespit edilmesidir. Yerin altında bulunan mahzen, girişleri kapatılan tüneller, odalar, basit mezarlar ve mağaraları bulmak öyle düşünüldüğü gibi kolay bir işlem değildir.

BOŞLUK TESPİTİ

Definecilik alanının hiç kuşkusuz yarısı belki de en önemli konusu, boşluğun tespit edilmesidir. Yerin altında bulunan mahzen, girişleri kapatılan tüneller, odalar, basit mezarlar ve mağaraları bulmak öyle düşünüldüğü gibi kolay bir işlem değildir. Boşluğu tespit edebilen cihazları, metal arama cihaz modellerinden çok daha detaylı ve çok daha teknolojik özelliklere sahip maliyeti yüksek olan cihazlar olarak kabul etmek gerekir. Ayrıca kullanması kesinlikle tecrübe, bilgi ve deneyim gerektirir. EM, GPR ve rezistivite cihazlarıyla boşluk tespiti dedektör yapılabilir. Bunların yanı sıra piyasada üretilen cihazın sonuna GPR eklentisi dahil ederek çakma GPR modellerinin sunulduğunu da belirtmek gerekir. Bu sahte ürünler ile kesinlikle boşluğu tespit edemezsiniz. Manyetometre gradiometre düzeninde çalışabilen OKM ya da GTA 1000 gibi boşluğu bulduğunu etiketleyebilen bu cihaz modelleri ve türevleri kesinlikle boşlukları tespit edemez. Bu konuda definecilerin çok daha dikkatli olması kendi yararlarına olacaktır. Son birkaç senedir metal dedektör cihazlarında boşluğu bulma kandırmacası neredeyse aldı başını gitti. Amatör VLF dedektör cihazlarının ve son yıllarda Pulse dedektör cihazlarına bilgisayar yazılımları dahil edilerek 2D ya da 3D görüntü sağlanması, boşluğu PC ekranında göstermesine de aldanmamak gerekir. Bu tür cihazların yerin altına ilettiği frekanslar ile boşluğu değil metalleri bulduğu da gözlenmiştir.

Bu alanda söz konusu olan çubuklar sayesinde de boşluğu tespit edebilirsiniz. Aslında en doğrusu da bu şekildedir. Zira bu cihazlar metalleri bulamaz. Her yeni bir gün yeni çubuk formları çıkmaktadır. Bakırdan olanlar, pirinçten olanlar, içerisine cıva konanlar ve daha pek çok türü mevcut haldedir. Tüm bunlar altın bulabilmek için tasarlanmış olan denemelerden ibarettir. Ancak sonuç olarak su ve boşluğun kendisinden başka bir şey değildir. Aslında boşluğun, odanın ya da mahzenin bulunması definecilik işinin yarısı gibidir. Yani küçümsenecek bir işlem değildir kesinlikle. Elbette ki kullanıcı deneyiminin de önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Yer yüzeyine yakın olan mezarları bulabilmek için yaklaşık 170 cm uzunluğunda demir miller tercih edilebilir. Milin uç kısmı boşluklara ya da kapak taşına denk gelebilir. Pek çok ayrı noktada uygulanıp mezarların yeri, uzunluğu ve yönü tespit edilebiliyor. Özellikle düz bir tarlada boşluk bulabilmenin en ideal ve basit yolu, şişleme aracılığıyla yapılan uygulamadır.

Tüm bunların yanı sıra kayalarda var olan boşluğu tespit edebilmek için en ideal yol, ağaç takoz tercih etmektir. Keser sapı kalınlığında olan bir sopada tercih edilebilir. Aranan boşluğun horasanla ve kaya içiyle kapatılmış olması, ıslatılarak bulmanızı gerektirecektir. Normal bir kayada su hızlı şekilde kuruyorken, horasan olan yerde nem yapabilir ya da daha geç kuruyabilir. Bu noktaya dikkat etmek gerekir. Çubuklar aracılığı ile boşluk tespiti yapmak da mümkün olacaktır. İçi boş olan bakır çubukların ağız kısmı silikonla kapatılmaktadır. Uzunluk 40 cm, sap bölümü 8 cm, %30 oranı minerale ve metale, %70 oranı ise boşluğa gitmektedir. Çelik tel, ince iletken bakır teller ile sap bölümüne denk gelmeyecek biçimde yiv gibi sarmanız gerekir. Belirtilen ölçü tavsiyeleri ise şu şekildedir; uzunlukları 30 ila 40 cm, sap bölümü 3 cm kadar olmalıdır. Ayrıca kaynak elektrotları zaten kendileri için hazır durumdadır. Sadece açık olan bölümünün kıvrılması yeterli olacaktır. Bakır çubuklar ile arama yaparken, elinize biraz tuğla tozu alıp arama yapmalısınız. Bu uygulama mineral oranınızı %10 azaltacaktır. Sizler de bu tür detaylara dikkat ederek kolay, hızlı ve etkili tespitler yaparak istediğiniz sonucu alabilirsiniz.