simplex

Dedektör Çalışma Prensipleri Ve Şemaları

Dedektör Çalışma Prensipleri Ve Şemaları

02.07.2018
DEDEKTÖR ÇALIŞMA PRENSİPLERİ VE ŞEMALARI
Define arama ve toprak altından altın bulma insanların her zaman büyük bir hayeli olmuştur. Bu konuda birçok insan çalışmalar yapmış ve başarı sağlamıştır. Günümüzde de bu çalışmalar çok ciddi bir şekilde devam etmektedir. Topraktan altın ve tarihi eser bulunabilmektedir. Bulunan bu altın ve tarihi eserler bir doğal maden değil eski medeniyetlerde yaşayan insanların sakladıkları değerlerdir. Eski çağlarda yaşayan insanlar için özellikle altın çok değerli olmaktaydı.
DEDEKTÖR ÇALIŞMA PRENSİPLERİ VE ŞEMALARI

Define arama ve toprak altından altın bulma insanların her zaman büyük bir hayeli olmuştur. Bu konuda birçok insan çalışmalar yapmış ve başarı sağlamıştır. Günümüzde de bu çalışmalar çok ciddi bir şekilde devam etmektedir. Topraktan altın ve tarihi eser bulunabilmektedir. Bulunan bu altın ve tarihi eserler bir doğal maden değil eski medeniyetlerde yaşayan insanların sakladıkları değerlerdir. Eski çağlarda yaşayan insanlar için özellikle altın çok değerli olmaktaydı. Hatta birçok dönemde altın para yerine bile kullanılırdı. Biriktirdikleri ve sahip oldukları altın ve değerli eserleri insanlar toprak altına gömerlerdi. Buna savaşlar neden olurdu. Çünkü aniden çıkan savaş ve karışıklık durumlarında insanlar yaşadıkları yerleri terketmek zorunda kalırlardı.

Bu göç sırasında fazla miktarda altın ve benzeri eseri bulunan insanlarda toprağa güvenir ve bu değerlerini belli bir süreliğine toprağa gömer ve bunu belli işaretlerde nişanlardı. Ancak savaş sonucu birçok kez bu insanlar eski yerlerine dönememiş ve bu sakladıkları altınlarda oralarda kalmıştır. Kalan bu altınlar günümüze kadar ulaşmıştır. Genellikle altın küplerinde sakladıkları için hiçbir şekilde bozulma ve deforme olma gibi bir problemde yaşanmamaktadır. Günümüzde altın arama faaliyetleri yürüten birçok insan bulunmaktadır. Eski klasik yöntemlerle bu alanda çalışma yapanlar vardır. Ancak teknolojide define arama yöntemlerinde önemli kolaylıklar getirmiştir. Bilim adamları bu alanda çok sayıda cihaz ve teknik geliştirmişlerdir. Alan tarama cihazları, radarlar, altın çubukları ve dedektörler gibi birçok farklı elektronik cihaz altın aramada önemli katkı sağlamaktadır. En çok kullanılan cihaz dedektör olmaktadır. Metal dedektör şemaları ve çalışma prensipleri hakkında bilgiler vermeye çalışalım.

Metal dedektörler elektromanyetik dalgalar mantığı ile çalışırlar. Genel mantık bu dalgaları yerin altına gönderme ve alma sistemine dayanır. Cihaz toprak altına elektromanyetik dalga gönderir. Kısa bir süre bekletildikten sonra bu dalgalar toprak altında rastladığı metal cisimler üzerine belli akımlar yükler. Yüklenen bu akımlar dedektör ucundaki bobine sinyal gönderir ve buda ses sistemine iletir. Bu şekilde kullanıcı buradan hareketle ilgili alanda çalışma yapar. Bazı dedektör şemaları sisteminde digıtal ve ibreli devreler bulunur. Bu devreler ölçe işine yarar. Birçok farklı dedektör ve dedektör şemaları bulunmaktadır.

Tek bobinli dedektörlerde osilatör bobin bulunmaktadır. Metala yaklaştığında osilasyon frekansları oluşturur. Oluşan bu frekans sabit frekans ile karşılaştırılır. Aradaki frekans farkıda ses sistemine yansır ve kullancı hoparlerden sesi duyar. Bunlar iki çeşittir. 2 transistörlü ve 7 transistörlü tipleri bulunmaktadır. Dedektör şemaları olarak sinyan genliğine duyarlı dedektörler de bulunmaktadır. Bu tip dedektörlerde iki bobin bulunmaktadır. Bobinlerden biri osilatör bobindir. Osilatör dediğimiz bobin verici olanıdır. Görevi etrafa elektromanyetik dalgalar atmaktır. Diğer bobinde alıcı görevi yapar. Herhangi bir metale yaklaşıldığında alıcı bobinde sinyal büyümeye başlar ve çalışma ona gçre yapılır. Yine bu dedektör tiplerininde farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bir diğer dedektör tipide sinyal bazına duyarlı tiplerdir. Bunlarda iki bobin sistemi ile çalışırlar. Bunlara ilave olarakta darbe mantığı ile çalışan dedektör tiplerini ekleyebiliriz. Bu dedektörlerde bobinlere kısa süreli bir darbe uygulanır ve oluşacak manyetik alandan sinyal elde edilmeye çalışılır. Dedektör şemaları genel olarak bu şekildedir. Ancak üzerinde çalışma yapabilmek için bilimsel düzeyde bilgi sahibi olmak gerekir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi dedektörler altın aramada önemli katkılar sağlar. Ancak geliştirilen dedektörler genelde metale duyarlıdır. Farklı bir cisimide sinyal verebilmektedirler. Bu yüzden harita veya şema gibi veriler olmadan çalışma yapmamak ve boşa zaman harcamamak gerekir.