simplex

Dedektör İle Altın Aramak Yasak mı

Dedektör İle Altın Aramak Yasak mı

02.07.2018
DEDEKTÖRLE ALTIN ARAMAK YASAK MI
Ömür boyunca çalışmak durumunda kalmak yerine kısa yoldan iyi bir maddi durum elde etmek ya da zengin olmak, pek çok insanın hayali olarak bilinir. Bu hayal, kişileri kent yaşamında şans oyunları oynamaya iterken, kırsal bölgelerde de hazine ve altın aramaya itmektedir. Pek çok insanın köylerinde ya da civar köylerle alakalı altın bulma ya da altın arama hikayelerini daha doğrusu altın efsanelerini duymayan yoktur neredeyse. Define aramak, bir açıdan zenginliği aralayan bir yol gibi gözükse de, çoğu define avcısı bu işlemleri bir hobi olarak gerçekleştirmektedir.
DEDEKTÖRLE ALTIN ARAMAK YASAK MI

Ömür boyunca çalışmak durumunda kalmak yerine kısa yoldan iyi bir maddi durum elde etmek ya da zengin olmak, pek çok insanın hayali olarak bilinir. Bu hayal, kişileri kent yaşamında şans oyunları oynamaya iterken, kırsal bölgelerde de hazine ve altın aramaya itmektedir. Pek çok insanın köylerinde ya da civar köylerle alakalı altın bulma ya da altın arama hikayelerini daha doğrusu altın efsanelerini duymayan yoktur neredeyse. Define aramak, bir açıdan zenginliği aralayan bir yol gibi gözükse de, çoğu define avcısı bu işlemleri bir hobi olarak gerçekleştirmektedir. O macera ve heyecanın içerisinde yer almak pek çok insanın hoşuna gitmektedir. Yani keyif vermektedir. Dedektörle altın aramak hakkında sunulan pek çok bilgi mevcuttur. Ancak bu bilgilerin hepsine ulaşmanız ve incelemeniz mümkün olmayabilir. Bu nedenden dolayı sizi ilgilendiren yani merak ettiğiniz alanları, yasal koşullar kapsamında inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Altın arama yöntemleri son derece eski zamanlara dayanmaktadır. Haritalar, işaretler, izler ya da daha önceden orada yaşayan toplulukların yaşayış koşulları gibi pek çok bilgi, altın arama yöntemlerinde uygulanmıştır bu güne dek.

İlk esas, net bir tespit yapmaktır. Hiçbir insan rasgele yerleri kazarak boşuna efor sarf etmek istemez ve uğraşmaz. Sağlam ve doğru bilgiler ile arayarak, tespit ederek daha sonradan kazma işlemi gerçekleştirilmelidir. Teknoloji dünyası gelişme kaydettikçe define aramayla alakalı yöntemler de gelişme kaydetti ve halen daha gelişmeye devam etmektedir. Geçmiş dönemlerde meydana gelen ve sıkça satılan altın arama cihazları, günümüz dünyasında çok daha gelişmiş durumdadır. Üstelik dedektörle altın aramak define avcılarının da işini kolay bir hale taşımıştır. Bu dedektörler ile uzunca ayar yapılması artık tarihe karışmaktadır. Yeni nesil cihazları olarak bilinen altın arama dedektörleri, toprağı ya da araziyi otomatik bir şekilde algılayarak sizlerin cihazı arazide gezdirmenizi beklemektedir. Kamerası olan altın arama dedektörlerini içeren bu yeni nesil cihazlarda artık yanılma oranı son derece düşmüştür. Bu noktaya kadar her türlü aşama, definecilerin istediği gibi gelişmektedir. Peki, bu işlerin yasal boyutu nasıldır? Ülkemiz sınırları içinde altın ve define araması yapmanın cezası ya da herhangi bir durumu mevcut mudur?

İlk olarak define aramak için izin almanız gerekir. İzinsiz bir şekilde altın ve define aramanın suç olduğunu bilmelisiniz. İzinsiz şekilde define araştırması yapan kişiler 3 aydan 2 yıla kadar uzanan hapis cezasına uğrayacakları kanun kapsamında belirtilmektedir. Söz konusu olan bu kanun dedektör cihazlarıyla ya da dedektör cihazı olmadan yapılan tüm aramaları da beraberinde kapsamaktadır. Bu durumda asıl dikkat edilmesi gereken detay, izinsiz bir şekilde dedektörsüz ya da dedektörle altın aramak kesinlikle suçtur. Yani izin alabilmeniz durumunda altın ve define arama işleminin yasal olduğu söylenebilir. Peki, altın ve define araması yapabilmek için nereden ve nasıl izin alınması gerekir? Kazı yapılacak ya da define araması yapılacak olan bölgeye en yakın müze müdürlüğüne ya da mülki amirliğine giderek gereken izni almanız mümkün olacaktır. Müracaat yapabilmeniz için dilekçe, aranacak bölgenin tam konumu ve bölge haritası gibi belgeler talep edilecektir. Bu belgeler sağlandıktan sonra kısa bir zaman içerisinde durum değerlendirmesi yapılacak ve uygun görülmesi halinde gereken define arama izni sağlanacaktır. İzninizle beraber yanınıza bir gözetmen memur verilecektir. Memurun günlük masrafları ise sizlerin tarafından karşılanacaktır. Defineyi bulursanız eğer, arazinin özel mülk olmasına ya da hazineye ait olmasına göre belirli bir pay alabilirsiniz.