simplex

Dedektör İle Nerede Arama Yapılır

Dedektör İle Nerede Arama Yapılır

02.07.2018
DEDEKTÖRLERLE NEREDE ARAMA YAPILIR
Bir definecinin ilk olarak defineyi nerede araması gerektiğini net bir şekilde bilmesi gerekir. Coğrafi mantık olarak belirtilen olay çok büyük önem taşır. Araziye çıkıldığı zaman çıplak gözle doğayı tam anlamıyla gözlemlemeniz gerekir. Arazinin insan hayatına elverişli olup olmadığı konusuna kanaat getirmeden işe başlamamanız gerekir. Dikkatli bir şekilde öğrenmeli ve bilgi edinmelisiniz. Pek çok unsur etrafında yoğunlaşarak araştırmaya başlamak ideal olacaktır. Dedektörlerle nerede arama yapılır sorusuna verilecek olan cevaplardan ilk olanı kesinlikle harabe yerleridir.

DEDEKTÖRLERLE NEREDE ARAMA YAPILIR

Bir definecinin ilk olarak defineyi nerede araması gerektiğini net bir şekilde bilmesi gerekir. Coğrafi mantık olarak belirtilen olay çok büyük önem taşır. Araziye çıkıldığı zaman çıplak gözle doğayı tam anlamıyla gözlemlemeniz gerekir. Arazinin insan hayatına elverişli olup olmadığı konusuna kanaat getirmeden işe başlamamanız gerekir. Dikkatli bir şekilde öğrenmeli ve bilgi edinmelisiniz. Pek çok unsur etrafında yoğunlaşarak araştırmaya başlamak ideal olacaktır. Dedektörlerle nerede arama yapılır sorusuna verilecek olan cevaplardan ilk olanı kesinlikle harabe yerleridir. Bu yerler özellikle ‘tektekçilerin’ cam damarı olarak görülür. Bu alandan bulunmuş tek paraların haddi hesabı söz konusu olmaz. Nadir olarak belirtilen bazı sikkelerin de yaklaşık 100.000 TL tutarına satıldığı bilinmektedir. Bir diğer alan ise yığma tepelerdir. Höyük ve tümülüs yapıları olarak belirtilebilir. Muhtelif obje ve gömüler bol miktarda bulunmaktadır. Pek çok defineci bunlara kabile reisleri ya da aşiret reisleri adını vermektedir. Gelir seviyeleri son derece yüksek olduğundan dolayı mezarların olduğu alanlar da definecilerin kesinlikle bakması gereken yerlerdendir. Pınar ya da çeşme gibi su kaynakları çevresi 1 numaralı olarak belirtilen gömü noktalarından biridir. Neredeyse her pınar ve çeşmenin etrafında gömülere denk gelinmektedir.

Bu alanların yanı sıra üstünde resim, işaret ya da sembol yer alan kayaların çevresine de bakmak mümkün olacaktır. Geneli mezarları ve içerisinde muhtelif mezar hediyelerinin yer aldığı alanlardır. Farklı medeniyetlere ait olan mezarlık alanlarında son derece çok sayıda mezar bulunmaktadır. Bunların bir bölümü boş olmakla birlikte gelir düzeyi yüksek bulunan kişilere ait olan mezarların araştırılması gerekir. Bu alanlarda bolca hediyeler bulmanız mümkündür. İnsan hayatına uygun olan  mağara önleri de define aranabilecek alanlardır. Gömüler bulunabilir ya da yaşam sürdüren insanlara ait muhtelif araçlar ve gereçler de ele geçirilebilir durumdadır. Dedektörlerle nerede arama yapılır derseniz eğer dini yapılar ifade edilebilir. Sebebiniz her ne olursa olsun kesinlikle saygılı bir şekilde hareket etmek gerekir. İnancımızın gerekliliklerini bilmelisiniz. Aynı şekilde çakıl yığınlar da define aranabilecek yerlerden biridir. Büyük çakıl yığınlarının Roma dönemine ait olan tümülüslerden ibarettir. Küçük olanları yine mezarlar olarak görülür. Pek çoğunda mezar hediyesi yer almaz. Ayrıca şelale arkalarını da kontrol etmeniz gerekir. Önemli ve değerli bir araştırma alanı olarak belirtilmektedir. Buralarda gömü ya da mezar yer almaz.

Tüm bunların yanı sıra kale surlarının ön kısımlarına da bakılabilir. Savaş malzemeleri ya da muhtelif sikkeler bulunabilir. Halk arasında definelerin var olduğu söylenen alanların da göz önünde bulundurulması gerekir. Yakın tarihe ait olduğu bilinirse, kalıcı ve sabit olan yüzey unsurlarının üzerinde durulması gerekecektir. Dedektörlerle nerede arama yapılır sorusu hakkında belirtilen bir diğer önemli yer ise, kemerler ve köprü ayaklarıdır. Kemer ve köprüler, ufak definelerin en sık yer aldığı alanlardan biridir. Aslında bu tür gömülere, şahıs gömüsü adı verilmektedir. Bir kese ya da heybe şeklinde gömülmüş olabilir. Köprü yap taşlarında da farklı olanları bulunmaktadır. Bunlar daha sonradan oturtulmuş biçimdedir. Dikkatli bakıldığında anlaşılabilir. Bu taşlar çekildiği zaman elinizi dirsek kısmına kadar sokarak meblağı almanız mümkün olabilir. Ancak dikkatli olmalısınız ki; define var diyerek yapıyı bozmamalısınız. Bu iş biraz da bilinçli olmayı gerektirir. Yanlış bir işlem yaparak yapıya zarar vermemeniz gerekir. Son olarak burunları kontrol edebilirsiniz. Coğrafi yapıyı iyi bir şekilde etüt etmelisiniz. Olduğunuz dağın kenar kısımları çok büyük önem taşır. Dağın burnu olarak da tanımlanabilir. Mezarların ve definelerin en çok bulunduğu noktalardan biridir.