simplex

Dedektör Kullanımı

Dedektör Kullanımı

01.07.2018
DEDEKTÖR KULLANIMI
Eğer bir define arıyorsanız sizin için en önemli araçlardan bir tanesi de dedektörlerdir. Dedektör kullanımı nasıl olacağını anlatmaya çalışacağız. Cihazın üzerinde potlar bulunmaktadır. Bu potlardan biri toprak ayırımı yapmamızı sağlar. Toprak ayrımını otomatik veya manuel olarak ayarlayıp toprak ayrımı yapabiliriz. Dedektörlerin üzerinde disk potu bulunmaktadır. Bu pot ayrımı açmamızı sağlar. Potlardan bir diğeri derinlik artırımını ayarlamamızı sağlamaktadır. Cihazın ekran için de bir tane potu bulunmaktadır. Cihazın sesini açıp kullanmamız için bir düğme bulunmaktadır.

DEDEKTÖR KULLANIMI

   Eğer bir define arıyorsanız sizin için en önemli araçlardan bir tanesi de dedektörlerdir.  Dedektör kullanımı nasıl olacağını anlatmaya çalışacağız. Cihazın üzerinde potlar bulunmaktadır. Bu potlardan biri toprak ayırımı yapmamızı sağlar. Toprak ayrımını otomatik veya manuel olarak ayarlayıp toprak ayrımı yapabiliriz. Dedektörlerin üzerinde disk potu bulunmaktadır.  Bu pot ayrımı açmamızı sağlar. Potlardan bir diğeri derinlik artırımını ayarlamamızı sağlamaktadır. Cihazın ekran için de bir tane potu bulunmaktadır. Cihazın sesini açıp kullanmamız için bir düğme bulunmaktadır.

   Define aramak için en kolay an havanın kararmış olmasıdır. Gece olduğunda define aramak elbette daha kolay olacaktır. Cihazın üzerinde ekran ışığı da bulunur. Ay ışığından faydalanamadığımız veya dar alanlarda bu ışığı kullanabiliriz. Cihazı ilk olarak açıp toprak ayarını manuel mi yoksa otomatik mi yapacağımıza karar vermeliyiz. Manuel olarak yaptığımızı var sayarak devam edelim. Diski iki olarak almamız bize daha fazla katkı sağlayacaktır. Bu yüzden ayrımsız olarak arayacaksak eğer diski iki veya üç arasında tutmamız gerekir. Cihazdan çok fazla ses gelmeyecek olarak açmalıyız fazla bir ses gelmemelidir. İlk açılışta ekrandaki disk bölümünü ve ayrım bölümünü de sıfırlayıp bu şekilde dedektör kullanımı yapmalıyız. Otomatik olarak ayarladığımızda ise cihaz kendisi ayarlarını yapmaktadır. Cihaz metal algıladığında ekranda metale kaç değer verdiğini gösterir. Elektro manyetik dedektörler de fazlaca kullanılan dedektörlerden bir tanesidir. Dedektör ile geniş alanlar aralıklarla taranır. Buralarda değerli metal olup olmadığı hakkında sinyal alınmaya çalışmaktadır. Dedektörler değerli bir metalin bulunup bulunmadığını sesiyle, ışığıyla ve titreşimi ile bizlere göstermektedir.  Dedektör kullanırken elbette toprağın deriliğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Çok fazla olan derinliklerdeki metallere dedektörlerin ulaşması mümkün değildir. Ortalama olarak 10 metre civarında olan derinlikler bizler için daha sağlıklı bilgiler vermektedir. Dedektörler öylece belirli aşamalardan geçmeden asla piyasaya sunulmaz. Belli mühendislerin ve elektrik bölümlerinin testlerinden geçen dedektörler piyasaya sunulmaktadır. Bu yüzden güvenirlik konusunda hiçbir şekilde sıkıntı yaşamayacağınızın garantisini verebiliriz.

   Dedektör kullanımı küçük olan cihazlarda elbette daha kolay olacaktır. Pratik ve güvenilir olarak yapacağınız yer altı çalışmalarında küçük cihazların önemi oldukça büyüktür. Bu küçük cihazlar mini bir bilgisayar ve anten eşliğinde sizlere yardım etmektedir. Anten sayesinde size güçlü bir sinyal verip defineyi bulmanızı sağlamaktadır. Toprağı üç boyutlu olarak tarayan bu cihaz manyetik bir şey algıladığında titreşim ve ses ile size uyarı vermektedir. Bu tür küçük ve kaliteli cihazlarda derinlik sınırı olmayanlar da vardır. Diğer dedektörlerin ulaşamadığı sınırlara kadar ulaşıp size yer altından gelen sinyali ulaştırır. Manyetik sistemli olan bu dedektörler oldukça güvenirdir hatta en güvenilir yöntemlerden bir tanesi diyebiliriz. Bu tür dedektörlerde üniversitelerin mühendislik fakültelerinde belirli testlerden geçmişlerdir hatta yer bilimi olarak derslerde okutulmaktadır. Yer altında gömülü olan hayalinizdeki definelere bu dedektörler ile kolayca ulaşabilirsiniz. Dedektör kullanımı zor bir mesele değildir onun için korkmamanız gerekir. Sizlere bu konuda ayrıntılı bilgiler verdik. Dedektörün kullanılacağa araziye uygun olarak ayarlanması en önemli işlerden bir tanesidir. Buna zemini ayarlamak da denilebilir. Diğer yardımcı ayarları da yaptıktan sonra dedektörünüzü kullanabilirsiniz. Daha sonraki dönemlerde ise toprak yapısına göre bu ayarları değiştirmeniz gerekebilir. Zaten dedektörünüz doğru ayarları yaptığınızda size beklediğiniz sinyali verecektir. Artı olarak verdiği sinyallerde bulunan metalin değerli olduğunu anlayacaksınız. Ayarları düzgün yapılan dedektörler size zaman kazandıracaktır ve adımlarınızın doğru olduğunuzu kanıtlayacaktır. Siz de bir dedektör alıp bunu kolayca kullanabilirsiniz.