simplex

Dedektör Nedir

Dedektör Nedir

02.07.2018
DEDEKTÖR NEDİR
Yer altının görüntülenmesi için tercih edilen dedektörler, elektromanyetik olarak dalgalar yayarak toprağın altında yer alan metallerin tespit edilebilmesi için imkan sunan elektronik cihazlar olarak tanımlanmaktadır. Dedektörler, istenen bölgenin içerisine elektromanyetik alan iletebilirler. Söz konusu olan bu elektromanyetik alan içinde yer alan metallerin enerjisini tespit etmek için devamlı olarak radyo sinyalleri göndermektedir. Dedektöre ait olan arama bobini ise, dalgaların çarpma kuvveti ve geri dönmesinden yola çıkıp derinlik ve ebat hesabı yapmaktadır. Dedektör nedir sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise şu şekildedir; dedektörler, kendi içerisinde yer alan çeşitlerine göre bazı metal türlerini aramak için programlanabilen özellikler taşır. Bundan dolayı da istenmeyen hedeflerin tekrardan yani sürekli karşınıza çıkmasını önlemiş olacaktır.
DEDEKTÖR NEDİR

Yer altının görüntülenmesi için tercih edilen dedektörler, elektromanyetik olarak dalgalar yayarak toprağın altında yer alan metallerin tespit edilebilmesi için imkan sunan elektronik cihazlar olarak tanımlanmaktadır. Dedektörler, istenen bölgenin içerisine elektromanyetik alan iletebilirler. Söz konusu olan bu elektromanyetik alan içinde yer alan metallerin enerjisini tespit etmek için devamlı olarak radyo sinyalleri göndermektedir. Dedektöre ait olan arama bobini ise, dalgaların çarpma kuvveti ve geri dönmesinden yola çıkıp derinlik ve ebat hesabı yapmaktadır. Dedektör nedir sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise şu şekildedir; dedektörler, kendi içerisinde yer alan çeşitlerine göre bazı metal türlerini aramak için programlanabilen özellikler taşır. Bundan dolayı da istenmeyen hedeflerin tekrardan yani sürekli karşınıza çıkmasını önlemiş olacaktır. Dedektörlere ait olan pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgilerden birçoğu ciddi anlamda bilinmesi gereken bilgilerdir. Dedektörler, kendileri için güç kaynağı olarak genelde lityum piller tercih etmektedir. Üstelik piyasa genelinde şarjlı olacak şekilde çalışabilen dedektör modellerini bulmak da mümkündür. Dedektörlerde yer alan iletim sinyalinin üretilmiş olduğu, alınan sinyallerin işlendiği ve bir cevaba dönüştürüldüğü kontrol kutusu yer almaktadır.

Ayrıca elektromanyetik alanların yaratıldığı, dalgaların yayılabildiği ve arama bobinin de geriye dönüş sağlayabildiği bölgelere, iletim elektromanyetik alan adı verilmektedir. Dedektörlere, isteğinize göre bir hedef belirtebilirsiniz. Yani çivi gibi genelde demir olan istemediğiniz hedefleri göz ardı etmesini sağlamanız mümkün olacaktır. Kabul edebileceğiniz bir hedefi tespit ettiği zaman dedektörler, farklı hedef tepkiler yaratabilir. Bazı görüntülü, bazıları sesli ve bazıları 3 boyutlu görüntü tepkiler verebilir. İyi bir dedektörün püf noktasından da bahsetmek gerekir. Bu sayede dedektör nedir sorusunun yanıtını daha iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aranan hedefin özelliğine ve araştırma yapılabilecek alana göre doğru seçilmiş olması gerekir. Yani hangi metalin hangi derinlikte aranacağı belirlendikten sonra net bir seçim yapılması en doğru seçenek olarak belirlenecektir. Örnek vermek gerekirse eğer, aranan hedef tek paraysa alınması gereken dedektör modeli, 20-50 cm düzeyine kadar tarama sağlayabilen ve düğmeli çevirmeli olan tek para dedektör modelleridir. Komplike cihaz modelleri, bütün ufak hedefleri de taramaya çalışacağından dolayı yavaş bir şekilde çalışmaktadır. Ayrıca zaman kaybetmenize neden olabilirler.

Hedef, derin bir yerde bulunuyorsa eğer, derin dedektör modellerinde pulse sistemli olan metal dedektörleri tercih etmek gerekir. Bu dedektör modelleri, 2-3 metreye kadar hedef tespiti yapabilirler. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu vardır ki, dedektör her ne kadar başarılı niteliklerde olursa olsun yerin altında duran hedefin metal cinsine ilişkin net bir ayrım yapamamaktadır. Yani kısacası sonuç olarak; altın dedektör modelleri, tek para dedektör modelleri ve derin dedektör modellerri arasından ‘en iyisi’ gibi bir ayrım yapabilmek söz konusu bile olamaz. Zira her bir modelin hitap ettiği derinlik ve hedef farklı gruptadır. Çeşitlerin içerisinde en iyi olanı bulmak ise, kullanıcıların dedektörünü iyi bir şekilde tanıması ve daha önceden edindiği deneyimleri sayesinde gerçekleşecektir. Dedektör nedir denildiğinde alacağınız yanıtlar aslında çok çeşitlidir. Bu nedenle sağlam ve profesyonel kaynakları değerlendirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Dedektörlerin de kendi içerisinde çeşitleri vardır elbette. Özellikle gelişen teknoloji sayesinde çok daha geniş alternatifler sunulmaya başlanmıştır. Bunlardan biri de, görüntülü dedektörlerdir. Bu dedektörler, verileri toplayarak kullanıcısına kendi ekranı üzerinde çok daha ayrıntılı bir şekilde raporlar sunmaktadır. Grafiklerle desteklenerek 3 boyutlu görüntüleri oluşturmaktadır. Tüm bunlar kullanıcılarına hedefi çok daha emin ve doğru bir şekilde bulması için katkı sağlamaktadır.