HM DEDEKTÖR FİRMA'MIZ

                                                                                                                                                                (Her Marka Dedektör)

                                                                                                              Nokta&Makro , Minelab , Garrett , DRS Markalarının Yetkili Satış Bayiisi'dir.

Dedektör Nedir?

Dedektör Nedir?

20.04.2021
Dedektör Nedir?

Dedektör İngilizce “detector” kelimesinden alıntı olan ve “ortaya çıkaran”, “keşfeden” anlamını taşıyan bir terim olarak bu işlemi gerçekleştirilen cihazlara verilen isimdir.

Dedektör Nedir?

Dedektör İngilizce detector kelimesinden alıntı olan ve ortaya çıkaran”, keşfeden” anlamını taşıyan bir terim olarak bu işlemi gerçekleştirilen cihazlara verilen isimdir.

Dedektör insan hayatında birçok alanda kullanılan ve gerçek amacı gözle göremediğimiz ve gizli olan cisimleri veya kitleleri bulmakta kullanılan bir aygıttır. Bu aygıt farklı kullanım alanlarında aynı prensiplere bağlı olarak çalışır. Birçok farklı çeşitte dedektör bulunur. Örneğin MR cihazı yüksek manyetik alana sahip özel mıknatıslar aracılığıyla insan vücudunun iç kesimlerinin tüm resimlerini çekebilen yüksek teknoloji ürünü bir detektördür. En basit dedektör türleri ise alışveriş merkezlerinde gördüğümüz güvenlik görevlilerinin ellerinde bulunan ve metal arayan cihazlardır.

Dedektör Nasıl Çalışır

Dedektörler elektromanyetik sinyaller göndererek karşılaştığı bulguları ileten bir arama cihazıdır. Özellikle yer altında bulunan cisimlere odaklanan dedektörler çok yaygın olarak bu mantıkta çalışmaktadır. Yer altına gönderdikleri elektromanyetik dalgalar iletkenlik özelliklerine göre ve kalitelerine göre mevcut bulunan madenler hakkında bilgiler iletir. Sinyalin gidiş ve geliş hızlarını hesaplayarak mesafe hakkında bir grafik oluşturabilir. Radar gibi dedektörler ise aynı mantıkla çalışırlar ve bir ekranda cisimlerin yön ve kütleleri hakkında bilgiler iletirler.

Define Dedektörleri

Define dedektörleri yeraltı maden araması yapanlar için yer altındaki cihazları tespit etmek için kullanılmaktadır. Frekans gücü ve arama hassasiyeti açısından çeşitli fonksiyonlara sahip dedektörler bulunur ve tümü define aramalarında özellikle tercih edilir.

BLOG ARA
BLOG KATEGORİLERİ
POPÜLER BLOGLAR