simplex

Dedektör Piyasası

Dedektör Piyasası

01.07.2018
DEDEKTÖR PİYASASI
Yer altının görüntülenmesinde kullanılan ve radyo dalgaları göndererek toprağın altında yer alan metalleri tespit etmeye yarayan cihazlara dedektör denir. Dedektör piyasasında en büyük ilgiyi altın dedektörleri görür. Altın arama dedektörü denen alet aslında gelişmiş bir metal detektörüdür. Define dedektörlerinin birçok çeşidi bulunur. Bu kadar çok çeşit ve özellik beraberinde farklı dedektör fiyatları uygulamasını da getirir. Boşlukları tespit eden, ses ve ışıkla sinyal ileten, 3D çizimler yapabilen modeller teknolojinin sürekli gelişmesi ile her gün yenilenmektedir. Altın, bronz, gümüş ve bakır gibi metal kütleleri ve boşlukları tespit ederek ayırımını yapan dedektörler define dedektörü sınıfına girmektedir

DEDEKTÖR PİYASASI

                Yer altının görüntülenmesinde kullanılan ve radyo dalgaları göndererek toprağın altında yer alan metalleri tespit etmeye yarayan cihazlara dedektör denir. Dedektör piyasasında en büyük ilgiyi altın dedektörleri görür. Altın arama dedektörü denen alet aslında gelişmiş bir metal detektörüdür. Define dedektörlerinin birçok çeşidi bulunur. Bu kadar çok çeşit ve özellik beraberinde farklı dedektör fiyatları uygulamasını da getirir. Boşlukları tespit eden, ses ve ışıkla sinyal ileten, 3D çizimler yapabilen modeller teknolojinin sürekli gelişmesi ile her gün yenilenmektedir. Altın, bronz, gümüş ve bakır gibi metal kütleleri ve boşlukları tespit ederek ayırımını yapan dedektörler define dedektörü sınıfına girmektedir Özelliklerine göre uygun sayılabilecek dedektörler olduğu gibi çok özel ihtiyaçlara cevap veren daha yüksek fiyatlı modellerde bulunmaktadır. Bu birbirinden uzak fiyat aralıkları ucuz olanın kötü, pahalı olan modelin iyi olduğu anlamını taşımaz. Pahalı olan modeller daha çok GPR diye adlandırılan modellerdir. Bu modeller küçük alanlarda yapılan detaylı taramalarda kullanılır. Gezerek kullanılabilen, bir veya iki kişinin kullanabildiği farklı modellerde dedektörler bulunmaktadır.

                Her ürünün kendine özel becerileri, yapabilecekleri veya yapamayacak özellikler vardır. Dedektör fiyatları özelliklerine göre belirlenir ancak alım veya kiralama işlemi yapılırken en önemli konu alan ve ihtiyaç bilgileri doğrultusunda gerek duyulan en doğru aracı seçmekten geçer. Her maddenin birbiri ile etkileşimi olur. İnsan duyuları ile fark edilemeyen etkileşimlerin aletler ve sinyaller vasıtası ile tespit edilebilmesi için de dedektörler kullanılır. dedektörler birbirleri ile özellikler ve görünüm açısından benzerlik taşıyabilir. Birbirinden pek farklı görünmeyen modeller arasındaki fiyat farkı aletlerin özelliklerindeki farklılıklardan kaynaklanır. Bu durumu plazma televizyonlar ile örneklendirebiliriz. Bir elektronik eşya dükkânının duvarında asılı plazma televizyonlar kapalı iken birbirlerinden pek farklı görünmezler. Oysa açılan televizyonlarda görüntü, ses, netlik gibi pek çok konuda kalite farkı gözle görülebilir düzeydedir. Aynı özelliklerde çalışmayan ve aynı sonuca ulaşamayan dedektörler birbirinden farklı fiyatlandırılır. Kısa süreli kullanıcılar için sunulan dedektör fiyatları kullanılmak istenen süreye göre farklılıklar gösterir. Kiralık modellere ek ikinci el piyasası da bulunan dedektörler farklı parametreler ışığında fiyatlandırılır.  Kullanım kolaylığı, donanım çeşitliliği, yedek malzeme temini, garanti koşulları ve taşıma biçimine bakılarak arama yapılacak alan için en uygun ve en doğru aletin seçilmesi başarıya ulaşmak için yapılması gereken en önemli iştir. Dedektörlerde güç kaynağı olarak genellikle lityum piller kullanılır. Pilli modellere ek olarak şarjlı olan modeller de bulunmaktadır.

                Dedektörlere aranan hedefe bağlı özellikler belirtilir. Böylece doğada sıkça bulunan çivi ve benzeri değersiz metallerin aranması engellenmiş olur. Doğru alanlarda doğru aletlerin seçimi işin kalitesini, hızını ve sonucunu büyük oranda etkilemektedir. Dedektör fiyatları yapılacak işin özelliklerine, taranacak alanın genişliğine ve ihtiyaca göre belirlenir. Arama yapılan araziler veya alanlar göz önünde tutulduğunda dedektör kullanımının güvenli şartlar altında sağlanması önem taşımaktadır. Tutuş ve kullanım kolaylığı sağlayan saplar, şarj edilebilir üniteler, kablolar ve sinyal kulaklıkları hedefe, istenen sürede ulaşılabilmesi mümkündür.   Farklı iş kolları için de kullanılan dedektör çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar arasında verimli tarım alanlarını bulmak ve zemin etüdü yapmak için tasarlanmış dedektörler en çok tercih edilenleridir. Gıda, tekstil, madencilik, ağaç, medikal, kimya, çimento gibi sanayi dallarında ürün içerisinde kalması muhtemel metalleri bulmak için tasarlanmış dedektörlerde bulunmaktadır. Ürünler fiyatlarına bakılarak seçilirken müşteriye verilen garanti, servis, hizmet, eğitim ve ödeme seçenekleri de çok önemlidir. Satış öncesi doğru bilgilendirme ve satış sırasında içerikli bir eğitim, satış sonrası için de servis güvencesi çok önemlidir.