simplex

Dedektörler

Dedektörler

02.08.2018
DEDEKTÖRLER
Dedektörler, bilhassa defineler benzer biçimde kıymetli metalleri bulmak için yararlı bir alet olarak tanımlansa bile dedektör cihazlarının pek çok çeşidi yer edinen sosyal ve askeri alanlarda da kullanılması gerekli görülen bir cihazdır. Örnek olarak, askeri alanlarda zeminin altında biyolojik, kimyasal ve radyo aktif maddelerin tespit edilmesi için kullanılmaktadır.

Dedektörler

Dedektörler, bilhassa defineler benzer biçimde kıymetli metalleri bulmak için yararlı bir alet olarak tanımlansa bile dedektör cihazlarının pek çok çeşidi yer edinen sosyal ve askeri alanlarda da kullanılması gerekli görülen bir cihazdır. Örnek olarak, askeri alanlarda zeminin altında biyolojik, kimyasal ve radyo aktif maddelerin tespit edilmesi için kullanılmaktadır. Duman dedektörleri de evlere kurulabilen bir düzenektir. Karbondioksit gibi çeşitli dumanları algıladığı zaman sinyal vermeye başlamaktadır. Bu cihaz ve sistemler, devletimizde pek fazlaca markası mevcut oaln cihaz ve sistemlerdir. Özellikle defineleri bulabilmek için kullanılmasının aslolan amacı, ürün nitelik düzeyine ve fiyat aralıklarına göre yerin metrelerce altında görülebilecek metalleri değerli ve değersiz olarak ayırarak zamandan fazlaca daha büyük miktarda tasarruf sağlamaktadır. Dedektörlerin piyasa genelinde oldukça sayıda yer almaktadır.

Bu yüzden de dikkat etmelisiniz. Dedektör cihazlarının fiyatları aslen fazlaca ayrı düzeyde farklılık göstermektedir. Kullanım sağlanacak olan alana göre, dedektör cihazınızın kalitesini ve fiyatlarını internet ortamı üzerinden kıyaslama yaparak satın almanız idealdir. Görüntülü dedektör modelleri de mevcut durumdadır. Görüntülü dedektörle çok kısa bir vakit zarfı içinde alan taraması yaparak istenen sonuca ulaşmanız mümkündür. Ayrıca pek fazlaca kaynak tarafından belirtildiği şeklinde, ülkemiz genelinde dedektör aleti üreten markalar oldukça fazla sayıdadır. Herhangi bir maddeyi, örnek olarak toprak altında gümüş veya altın gibi değerli maden, define ve metali hem aramaya bununla birlikte bulmaya yarayan aygıt modelleridir.

Bunlar altın dedektörleri biyolojik, kimyasal, radyoaktif savaş maddelerinin mevcut olması ve tanınması için kullanışmış mekanik, kimyasal ya da elektriksel cihaz olduğu da söylenebilir. Tüm dünyada üretilmiş dedektörler de kendi aralarında tamamı iş yapabiliyorlar. Ayrıca kesinlikle vazgeçilmemesi gerekli olan bir sistem olduğu da söylenebilir. Yapılması ihtiyaç duyulan şey, yalnızca istenen özelliklere haiz cihazları tercih etmeniz gerekir. Elbette ki bir de servis ve fiyat durumu oldukça önemlidir. Bu durumla beraber kullanım kolaylığı cihazların hafifçe olması, arama sırasında dikkat edilmesi gereken faktörlerdir.Dedektörlerin zaten ilk kullanım esnasında kalitesini belirttiği söylenebilir. Ancak kaliteli dedektörler, genellikle para ve yüzük benzer biçimde küçük parçaları 30 ve 60 cm uzaklıktan bulabiliyor. Parçanın ebatı ve yoğunluğu büyüdükçe derinlik de bunlara paralel olarak 4 metreye kadar ulaşabiliyor.

Tüm bunların yanı sıra cihazların frekans yapıları ile ilişkili olarak pek oldukça cihazda fazlaca daha yavaş şekilde arama yapılabiliyor. Bazı cihazlarda ise, fazlaca daha hızlı biçimde sallayarak arama işlemi gerçekleştirilebilir. Üstelik cihazın içinde yer alan çalışma fonksiyonları cihaz modeline ve markasına nazaran değişiklik göstermektedir. Özellikle dedektörlerde bu tür etken nitelikler söz konusu değildir. İşte bu tür nitelikler, cihazların fiyatların belirleyen sebeptir. Aynı telefonlarda görülen çeşitlilik veya bilgisayar, otomobil ve televizyon benzer biçimde özellikleri kısıtlanan cihazların da tutarları daha müsait tutulmaktadır. Bazı durumlarda ise, bütün özelliklere haiz olan cihazları fazlaca müsait fiyat aralığına satın alma imkanı bulunabilir. Yani kısacası web sitelerin duyuru kısımlarında belirtilerek yahut görüntüsüne ve fiyatına bakılarak değil de, şirketin alt yapısı ve cihazın niteliklerini uygulamalar gerçekleştirerek bütçenize müsait olacak halde almanız sizler için de en ideal olanı görülecektir. Dedektörlerin tarihçesi de son aşama ehemmiyet verilen bir konudur. İlk başlarda dedektörlerin atası olarak kabul kabul eden kristal dedektörlerden adım atmak icap eder. Metal sülfür kristallerine münasebet edebilen metal bir telden ibarettir. Ancak bu bilgilerin dışında dedektör satın alırken dikkatli olmanız gerçeği değişmemektedir.