simplex

define işaretleri hakkında bilgi

define işaretleri hakkında bilgi

01.10.2018
DEFİNE İŞARETLERİ HAKKINDA BİLGİ
Toplum içinde yaşanılan toplarlar altına gömülmüş olan maddi madeni değerli olan mallara define denmektedir. Eski zamanlarda hazine arayan kişilere defineci adı verilmekteydi. Defineler tamamen define işaretlerine göre hareket edilmesi gereken bir düzeneğe sahiptir. Her işaretin farklı anlamları olduğunu da unutmamak gerekir.

DEFİNE İŞARETLERİ HAKKINDA BİLGİ

            Toplum içinde yaşanılan toplarlar altına gömülmüş olan maddi madeni değerli olan mallara define denmektedir. Eski zamanlarda hazine arayan kişilere defineci adı verilmekteydi. Defineler tamamen define işaretlerine göre hareket edilmesi gereken bir düzeneğe sahiptir. Her işaretin farklı anlamları olduğunu da unutmamak gerekir.  Günümüzde bizleri define işareti olarak kayalar üzerine yapılan oyma kabartmalar ya ad kökboyası ile boyanmış yüzeyler karşılardır. Kayalar üzerine de yapılmış olan işaretlerin mutlaka bir anlamı olduğunu ve definecilerin işini kolaylaştırmak amacıyla yapıldığı unutulmamalıdır. Ama bir defineci işaretlerin anlamları hakkında bir bilgiye sahip değilse arama konusunda fazlaca sıkıntı yaşar ve define arama işlemi uzun zaman alır. Define işaretleri sayesinde defineye bir hamle daha yaklaşmanızı sağlar. Ama bilinçsizce yapılan kazılar hem zaman kaybına yol açar hem de kişilerin gereksizce yorulmasına neden olmaktadır.

 Her defineci duruma farklı gözde bakmaktadır. Özellikle dedektör kullanan kişiler define işaretleri konusunda pek bilgi sahibi değildirler. Ellerinde bulunana cihazlardan bir ses gelmesi ile defineciler hemen alanı kazmaya başlarlar. Kazı sonunda büyük bir servete kavuşacaklarını düşünseler de çoğu zaman hayal kırıklığına uğrarlar. Kazı esnasında bir ekiple çalışma sağlamak her zaman faydalı olmuştur. Define işaretleri arasında merdivenler, sayı ve çözümleri, balta işareti, halka işareti, değirmen taşı, deve, koç, kaplumbağa, akrep, çiçek ve daha pek çok sayılacak işaret bulunmaktadır.

Define işaretleri arasında merdiven işaretinin nasıl olduğunu ve anlama geldiğini anlatacak olursak; bunlar oldukça değerli mezarlardır. Eskiden insanlar öldükten sonra gökyüzüne çıkıldığına inanılırmış bu yüzden mezar oyuklarının içine merdivenler inşa ederlermiş. Bu tür merdivenler kaya mezarlarının içine yapılırmış. Bazı durumlarda ise bir insanın üst bir statüde bulunduğunu göstermek amacıyla yapılmaktadır. Merdivenler özetle değerli mezar olarak tanımlanır. Balta işareti hakkında bilgi verecek olursak öncelikle ne baltası olduğu konusunda detaylı bir incelemeden geçilmesi gerekir. Baltalar savaş ve oduncu baltası olarak iki çeşittir. İki uçlu bir baltaya rastladığınızda buna kolaylıkla savaş baltası diyebilirsiniz. Bunun anlamı eşkıya gömüsü olduğuna dair bir anlam çıkarılmaktadır. Tek tarafı balta şeklinde ise oduncu baltasıdır. İşaret etrafında bulunana yaşlı ağaçların iyice incelenmesinde fayda vardır. Bunun sebebi ağaç kovuğuna para saklanmış olmasıdır.  Bu yüzden dikkatli inceleme yapmanız da fayda vardır.

Defineler arasında kişilere sunulan işaretlerde oldukça önemlidir. Define işaretleri arasında her sayının farklı bir anlamı bulunmaktadır. Özellikle Ermenilerde şifreleme teknikleri bulunur. Rakamlar farklı işaretler olarak da betimlenebilir. Örneğin 5 sayısı çeşmede beş köşeli yıldız, 5 yıldızlı çiçek şeklinde tanımlanmış olabilir. Rakamların anlamlarına baktığımızda bir rakamı tek dili bir ağaç şeklinde işe son noktanın kaya, taş, dere gibi yolların başlangıcı ya da bitişi olarak tanımlanabilir. İki ise taş geçiş bir kapı, geçit işaretinin başlangıcı olarak betimlenir. Bu sayı defineyi aramaya başlama yerinin işaretidir. Üç sayısı ise tepe, yemin, kutsal olarak yapılan bir üçlemedir. Bu sayı definenin yani malın olduğu yeri göstermeye yarayan bir işarettir. Define işaretleri konusunda dört sayısının anlamı mezar olarak tanımlanır. Bulunana yerde geniş alanlarda mezarlar aranması gerektiği bildirilir. Beş ise taş, öbek, kaynak ya da pınarın olduğu alanlar aranmalı definenin yerini göstermesi olarak betimlenir. Altı sayısı ise değirmen, dibek, yuvarlama, oyma, havuz gibi yerlerin aranacağını işaret ederek definenin aranması için son nokta olduğunu gösteren bir işarettir. Yedi sayısı ise sıra olarak dizilmiş kayalar, şapka ve tereğe benzeyen taşların aranması gerekir. Bir definenin ya önünü ya da arkasını gösteren bir işarettir.