HM DEDEKTÖR FİRMA'MIZ

                                                                                                                                                                (Her Marka Dedektör)

                                                                                                              Nokta&Makro , Minelab , Garrett , DRS Markalarının Yetkili Satış Bayiisi'dir.

define nasıl bulunur

define nasıl bulunur

27.09.2018
DEFİNE BULMANIN İNCELİKLERİ
Dilimize Arapçadan geçmiş bir terim olan define uzun yıllar öncesinde toprak altına saklanmış değerli parçalar olarak tanımlanır. İnsanlar yüzyıllar boyu, göç etmeleri sebebiyle başkalarının eline geçmesini engellemek amacıyla değerli eşyalarını saklama yolları aramışlardır. Bulunan en akıllıca çözüm ise onları kimsenin bulamayacağı derinlikte toprak altına saklamak olmuştur.

DEFİNE BULMANIN İNCELİKLERİ

            Dilimize Arapçadan geçmiş bir terim olan define uzun yıllar öncesinde toprak altına saklanmış değerli parçalar olarak tanımlanır. İnsanlar yüzyıllar boyu, göç etmeleri sebebiyle başkalarının eline geçmesini engellemek amacıyla değerli eşyalarını saklama yolları aramışlardır. Bulunan en akıllıca çözüm ise onları kimsenin bulamayacağı derinlikte toprak altına saklamak olmuştur. Günümüzde geçmişte saklı kalmış bu hazineleri bulmak için amatörce ya da profesyonelce, devletten izin alarak çalışmalar yapan çok sayıda kişi vardır. Yeryüzünde farklılıklardan dolayı oluşan izleri takip etmek be bulunan bulguları değerlendirmek define aramanın yapı taşını oluşturur. Daha sonrasında yapılan titiz çalışmanın ürünü olarak defineye ulaşmak hedeflenir. Bu işe ilk defa başlarken sorulması gereken sorular define nasıl bulunur? Define bulmada hangi yöntemler kullanılır? Hangi araç ve gereçler bize yardımcı olur? İnsanlar kolay yoldan zengin olma, rahat yaşama hevesine sahiptir. Toprak altından gömü bulmak ve değerinde paraya sahip olmak kulağa çok kolaymış gibi görünse de oldukça zahmetli bir iştir. Sabır gerektirir.

            Defineciler gömüyü bulmak için çeşitli yöntemlerden faydalanırlar. Arama yöntemleri arasında define nasıl bulunur sorusunun çözümü define işaretlerini bulmada saklıdır. Eskiden kalma yöntemler de bazı zamanlar işe yaramaktadır. Söylentileri dikkate almak ve takibini de yapmak bir yol olabilir. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte toprağın altını inceleyen sismik elektronik aletler devreye girmiştir. Belli bir metreye kadar arama yapabilen dedektörleri define arama çubuklarıyla yapılan aramalar definecilere kolaylık sağlamaktadır. Piyasada çok sayıda dedektör cihazı mevcuttur. Yapılan işleme göre en uygun dedektörü seçmek gereklidir. Bu seçimi yaparken dedektörü satan firmanın güvenilirliğine, çalışma prensibinin devlet tarafından izinli olmasına, pratik kullanımlı olmasına dikkat edilmelidir.

            Yer altına gömülen metaller, değerli madenler uzun yıllar sonrasında toprağın yapısal katmanlarını bozmaya başlar. Müdahale edilmiş toprakta oluşan izler definecilerin yol göstericileridir. Bitkilerin gelişimlerimden köklerinin kalınlıklarına, yumuşak katman yapısından yosunların renginin farklılığına kadar her olay define nasıl bulunur konusunda bir ipucudur. Görüldüğü üzere insanların müdahalesi sonucu oluşan yapısal değişikliklere odaklanmak kişileri sonuca götürebilir. İnsanlar gömülerini gömdükleri yerleri kolaylıkla hatırlamak için belli yerler belirlerler. Eski çeşmelerin etrafı, yıllanmış ağaçların yakınları, yeri değişmeyecek kadar sağlam olan büyük kayalar, kutsal mekânlar bunlara örnektir. Ben olsaydım nereye saklardım, düşüncesi de doğru izi sürmemizi sağlayabilir.

            Bulunduğumuz topraklar her açıdan bolluk arz eder, bereketlidir. Uzun yıllardır yapılan definecilikte dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Defineler ve defineciler Gümrük ve Turizm Bakanlığının ilgili yönetmeliği ile koruma altına alınmıştır. Bu yönetmelikte define nasıl bulunur hususundan, define çıkarıldıktan sonra neler yapılması gerektiğine kadar pek çok bilgi bulunmaktadır.  Öncelikle yetkili makamlara yapılacak bir müracaat ile define arama işlemine başlanır. Define aranacak yerin teknik elemanlarca bir haritası çıkarılır. Define aranacak alan 100 m2’yi geçemez. Müze Müdürlüğünden define arama ruhsatı çıkması durumunda müzeden görevlendirilecek bir memurun başkanlığında, Maliye ve Gümrük ve İçişleri Bakanlıklarının mahalli birer temsilcisi gözetiminde arama yapılabilir. Bulunan kıymetli madenler Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından belirlenecek define değeri ile değerlenir. Gömü devlete ait ise değerin yarısı defineciye, diğer yarısı devlete kalır. Define başka bir şahsa aitse, değerin yüzde ellisi devlete, yüzde onu defin sahibine geri kalan yüzde kırkıda defineyi bulana verilir. Ticari bir iş gibi görünse de define bulmak hassasiyet isteyen bir iştir. Tarihin yağmalanması, kültürel varlıkların tahrip edilmesi istenmeyen bir durumdur. Bu konulara dikkat etmek her vatandaşın görevidir.