simplex

En İyi Dedektör Hangisi

En İyi Dedektör Hangisi

02.07.2018
EN İYİ DEDEKTÖR HANGİSİ
Aslında dedektör alanında ‘en iyi’ olarak belirtilen bir kavram anlayışı belli değildir. Hatta bilhassa mineralli toprak zeminlerde çok daha fazla başarı sağlayan dedektör cihazları, ayrım konusunda diğer modellerine kıyasla biraz daha sorunlu olabilir. Ayrım konusunda başarılı sonuçlar alınanlarda mineralli toprak zeminde performans düşüklüğüne uğrayabilir. Bu noktada asıl anlaşılması gereken şey, dedektör cihazlarının çeşitli amaçlara hizmet için üretilmeye başlandığı bilmek gerektiğidir.

EN İYİ DEDEKTÖR HANGİSİ

Aslında dedektör alanında ‘en iyi’ olarak belirtilen bir kavram anlayışı belli değildir. Hatta bilhassa mineralli toprak zeminlerde çok daha fazla başarı sağlayan dedektör cihazları, ayrım konusunda diğer modellerine kıyasla biraz daha sorunlu olabilir. Ayrım konusunda başarılı sonuçlar alınanlarda mineralli toprak zeminde performans düşüklüğüne uğrayabilir. Bu noktada asıl anlaşılması gereken şey, dedektör cihazlarının çeşitli amaçlara hizmet için üretilmeye başlandığı bilmek gerektiğidir. Peki, aynı sınıflara hizmet sağlayabilmek için tasarlanmış dedektör cihazları arasında ‘iyi ve kötü’ kavramı mevcut mudur? Bunu anlayabilen yalnızca profesyonel nitelikler taşıyan dedektör kullanıcıları olur. Bu kişiler dahi kendi aralarında anlaşmazlığa düşebilirler. Pek çok dedektör modeli çeşitli kullanıcılara hitap ederken, diğer sınıf modeller de diğer kullanıcılara hitap edebiliyor. En iyi dedektör cihazını bulmak istiyorsanız eğer kesinlikle sağlam kaynakları değerlendirmeniz gerekir. Bu sayede büyük oranda verim elde edebilirsiniz. Definecilerin büyük bir kısmı normal yani tek para dedektör modelini tercih ederken, diğer kesim defineciler de derin aramalar yapabilmek için ayrı bir dedektör satın almaktadır. Tek para dedektör modellerinde hata yapılsa bile çok fazla bir kaybınız olmaz. Fiyat oranları, diğer modellere kıyasla daha düşük olduğundan dolayı minimum düzeyde verilen paranın çöpe atıldığı hissi çok rahatsız etmez.

Ancak derin arama işlemlerinde durum biraz daha farklıdır. Hiçbir insan o kadar para verdiği ve masraf ettiği eşyayı çöpe atmayı göze almaz. Böyle bir durumda derin arama dedektör cihazlarında çok daha fazla dikkat göstermeniz gerekir. Adeta ince eleyip sık dokumalı ve bir seferde alarak işlemi bitirmelisiniz. Derin arama işlemlerinde hata yapan defineciler, ellerinde bulunan cihazı satarak daha iyi bir model alma peşine düşmüştür. Hatta özellikle ikinci el dedektör piyasası, yurt dışından gelmiş dedektör cihazlarıyla dolmuştur. Yurt dışından gelen dedektörler, en iyi dedektör olarak ifade edilerek definecilere çok fazla sayıda satılmaktadır. İkinci el dedektör piyasasında yeni sahibini beklemeye mahkum cihazlar olduğu da söylenebilir. Sizler de hata yaparak dedektörlerinizi neredeyse yarı fiyatına satışa çıkararak müşteri beklememelisiniz. Dedektör sektöründe mevcut olan genel anlatım aslında bu şekildedir. Kullanıcılar tarafından dikkat edilmesi gereken asıl detaylar, temin edilen model ve markanın nasıl bir ar-ge çalışması sonucunda üretime sunulduğunu bilmektir. Bazı bilinen önemli markaların alt yapısı güçlü değildir. Bu markalar reklam yaparak Pazar arayışında olurken, bazı şirketlerin ciddi anlamda AR-GE çalışması yaptığı görülmektedir.

Tüm bunların yanı sıra yaklaşık 50 tane mühendisin hem deneysel hem de teorik açıdan ürünler üstünde çalışıp üretime sunması, diğer yandan kalbur altında üretilerek aynı işin yapıldığı söylenip piyasaya sürülen marka ve modeller vardır. En iyi dedektör cihazını satın almak isteyen kişilerin bu gibi ince detaylara dikkat etmesi kesinlikle fayda sağlayacaktır. Örnek olarak belirtmek gerekirse eğer; X firması yaklaşık 70 mühendisin ÜR-GE ve AR-GE çalışmaları sonucunda bilgiye dayalı ve sistematik bir şekilde yeni ürünler üretip ya da mevcut olan ürünü geliştirip showroom, bayi ve distribütörlüklerinde müşterilerin hizmetine karşı sunarken, diğer yanda nerede üretimi yapıldığı belli dahi olmayan, hafif olduğu söylenen, yurt dışından geldiği iddia edilen ve aynı işlemi yapıyor şeklinde belirtilen söylemlerle satılmaya çalışılan sahte ürünler piyasada yer almaktadır. Bu nedenden ötürü kesinlikle dikkatli olmalı ve ipleri baştan sıkı tutmalısınız. Paranızın ve çabanızın boşa gitmemesi için bu tür detaylara gereken özeni göstermeniz gerekir. Bunun için de profesyonel markaları tercih edebilirsiniz.