simplex

Gaz Dedektörü

Gaz Dedektörü

04.08.2018
GAZ DEDEKTÖRÜ
Bazı tehlikeli durumlarda olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına öncesinden tedbirler alınmalı ve her tehlike karşısında koruma kalkanı ile kendimizi ve sevdiklerimizi koruma altına almalıyız. Önemli tedbirlerden biri olan gaz dedektörü bazı durumlarda yaşam kurtarmış olur özelliklerde olabilecektir. Günümüzde bir çok evde ısınma aracı olarak doğalgaz kullanılmaktadır.

GAZ DEDEKTÖRÜ

Bazı tehlikeli durumlarda olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına öncesinden tedbirler alınmalı ve her tehlike karşısında koruma kalkanı ile kendimizi ve sevdiklerimizi koruma altına almalıyız. Önemli tedbirlerden biri olan gaz dedektörü bazı durumlarda yaşam kurtarmış olur özelliklerde olabilecektir. Günümüzde bir çok evde ısınma aracı olarak doğalgaz kullanılmaktadır. Kabonmonoksit gazı bileşenlerine sahip bu yakıt, patlayıcı özelliğe sahiptir. Ve zehirleyici olmaktadır. Bu tehlikeli gazlar hava ile aynı ağırlıklarda bulunmaktadırlar. Ve olası gaz kaçağı durumlarında oldukca kısa zaman içerisinde yayılmaya başlamış olacak olan gaz kokusuna bir müddet sonra alışabildiğimiz için dedektörler mühim olacaktır.

Dedektörler montesini yaparken de 150 santimetre yerden yüksekte olmasına dikkat edilmelidir. Gaz kaynağı nerde ise birkaç metre uzağında konumlandırılması da muhtemel zararları en aza indirebilecek bir adım olacaktır. Sadece naturel gaz değil, soba ısıtma sistemlerinde de fena hava koşullarında rüzgarın borulardan girmesi ile evin içine geri basan dumanda Kabonmonoksit içerecektir. Isınma tipi soba olanlar içinde fazlaca önemli bir önlem olan gaz dedektörü sobaların hemen yakınına konumlandırılması yanlış olacaktır. Yani dedektörler ılık ortamlarda bulunmalıdır. Çok sıcak ya da oldukca soğuk yerler cihazın sıhhatli çalışmasını etkileyebilecektir. Genel olarak dedektörlerde muayyen bir karbonmonoksit gaz oranı baz alınmakta ve bu değer aşıldığında sistem alarm vermektedir. LPG ve Doğalgaz için farklı sistemlerde çalışan dedektörler kullanılabilir.

LPG genel hatlarıyla propan ve bütan karışımı bir yakıt olmakta ve patlayıcı gaz sınıfında yer alması itibari ile de oldukca tehlikelidir. Havadan ağır olması göz önünde bulundurulması gereken bir özellik olmakta ve dedektörlerin montajında 20-25 santimetre yerden yükseklik yeterli olmaktadır. Gaz deposu ile arasında ortalama 2 metre mesafe bulundurulması lüzumlu olmaktadır. Çünkü herhangi bir kaçak durumunda gaz yere yakın alanlarda toplanacaktır. Dedektörlerin ayarlanmasında en az yüzde yirmi Lpg hissedildiğinde alarma vermesi şeklinde olacaktır. Cihazlar genel olarak sesli uyarı verdikleri gibi görsel olarak ta uyarıcı olmaktadırlar. Doğalgaz havadan hafif olduğu için gaz dedektörünün tavana yakın mesafelerde konumlandırılması gereklidir. Doğal gaz, metan içerikli bir gaz olmakta ve hidrokarbon türevi özelliklerde yakıt olarak kullanılmaktadır. Patlayıcı gaz olarak sınıflandırılmakta ve hafif olduğu için anında yukarı doğru yükselmektedir. Alt patlama sınırı aşıldığında dedektörler anında alarm verebilecek ve meydana getirilen uyarı sayesinde oluşması olası kazalara karşısında da kendinizi koruma imkânı elde edebileceksiniz. Özellikle konutlarda yahut iş yerlerinde oluşabilecek can kayıpları kullanılan dedektörler yardımıyla engellenebilecektir.

Bu özelliklerde bulunan dedektörlerin yanı sıra gaz kaçak arama dedektörleri de bulunmaktadır. Spiral uç kısımları ile ulaşılamayan pek çok noktalarda taramalar yapılabilmektedir. Bu dip cihazlar en küçük kaçakları dahi bulabilmekte ve olası tehlikelere karşı önlem alınmasını sağlamaktadır. Dedektörler genel olarak arazi taramalarında kullanılan cihazlardır. Özellikle ilk akla gelen tanımları define arama işlemlerinde kullanılan cihaz olmalarıdır. Hatta bazı dedektörler toprak içindeki alaşımları bir bir ayırabilmekte ve gaz özellikli madenleri de bulabilmektedir. Günümüzde değişik alanlarda gazlardan faydalanılması beraberinde farklı tehlikeleri de getirmektedir. Bu nedenle önlem alıcı cihazlar olarak gaz dedektörü seçenekleri bulunmakta ve oluşması muhtemel can kayıplarının önüne geçilmektedir. Farklı çeşitler bulunmakta ve özellikleri çeşitlere gore değişebilmektedir. Güç, gaz eşiği, emek verme sıcaklığı, rutubet ihtiyacı, röle çıkışı ve algılama metodu gibi özelliklerinde farklı çeşit dedektörler bulunabilmektedir. Özellikle yerleşim yerlerinde önemli bir önlem olan bu cihazlar muhtemel can kayıplarının önüne geçebilecektir. Yakıt olarak kullanılan tüm çeşitlerde yanıcı, patlayıcı ve zehirleyici özellikler bulunmakta ve bir çok konutta ısınma, mutfak ve banyoda kullanılan gaz çeşitleri çeşitli olumsuzluklara meydan verebilmektedir. Bu nedenle önlem almak büyük önem arz edecektir.