simplex

İkinci El Dedektör

İkinci El Dedektör

01.07.2018
İKİNCİ EL DEDEKTÖR
Kiralık dedektör modelleri gibi definecileri uğraştıran ve yoran bir diğer konu, ikinci el olarak belirtilen dedektör satışıdır. İkinci el dedektörler , piyasaya genelde eski sahiplerin daha üst bir model dedektör modeli edinirken, takas aracılığı ile meydana gelen bir arz olarak belirtilir. Bu gibi ikinci el dedektörleri satmak ya da almak son derece riskli bir durumdur. Kozmetik bakımdan yıpranmış, teknik açıdan da sorunlu hatta arızalı olma olasılığı son derece yüksek düzeydedir. Bu girişimler, temelde ilk sahibine ve mağazalara da hatta sonraki sahibine de çok fazla bir yarar sağlamamaktadır.
İKİNCİ EL DEDEKTÖR

Kiralık dedektör modelleri gibi definecileri uğraştıran ve yoran bir diğer konu, ikinci el olarak belirtilen dedektör satışıdır. İkinci el dedektörler , piyasaya genelde eski sahiplerin daha üst bir model dedektör modeli edinirken, takas aracılığı ile meydana gelen bir arz olarak belirtilir. Bu gibi ikinci el dedektörleri satmak ya da almak son derece riskli bir durumdur. Kozmetik bakımdan yıpranmış, teknik açıdan da sorunlu hatta arızalı olma olasılığı son derece yüksek düzeydedir. Bu girişimler, temelde ilk sahibine ve mağazalara da hatta sonraki sahibine de çok fazla bir yarar sağlamamaktadır. Bunun nedeni ise, ilk sahibinin ederinin çok altında bir fiyata dedektörü devretmesidir. Mağaza sahipleri ise, problemleri çıkabilecek bu dedektör modellerini satışa sunarlarken servis, tamir ve en nihayetinde müşteri memnuniyeti esasını sağlama konusunda son derece zorlanabilirler. Bu durumu telafi etmek için ederinden pahalı bir fiyata cihazını satmayı tercih edecektir. Son sahibi de ikinci el dedektörü ederinden daha pahalıya bütün riskleri ve sorunlarıyla kabullenmiş sayılacaktır. Böyle bir durumda her 3 tarafın da kendince belirlenmiş çeşitli mağduriyetlere uğraması son derece büyük bir olasılık şeklinde belirtilir.

Bazı dedektör cihazı satıcıları, geriye aldıkları cihazları sıfırlayarak satışa sunduklarını belirtirler. Aslında bu tür bir sıfırlama işlemini yapacak uygun altyapıları büyük olasılıkla mevcut değildir. Hatta özellikle ithal sınıf cihazların sıfırlanabilmesi için ithal edilen ülkeye göndermesi gerekli görülecektir. İkinci el bir dedektör cihazı için bu tür masrafa girmeyi kimse tercih etmez. Bundan dolayı da büyük olasılıkla problem çıkaran bir dedektör cihazını yalnızca kozmetik, yani gözüken mekanik donanımlarını temizleyip, sanki az derecede kullanıldığı izlenimi yansıtarak satmaya çabalayacaklardır. Hatta bazı durumlarda bu dedektör modelleri sıfır ürünmüş gibi gösterilerek satışa sunulmaktadır. Yine kullanıcılardan alınan bu dedektörlerde belli bir yıpranma bulunmuyorsa iyice temizleyerek sıfır cihazmış gibi satışa sunabilirler. Tüm bu sorunlar ikinci el dedektör alırken karşınıza çıkabilir bu nedenle dikkatli olmalısınız. Ayrıca yaşanan bu problemler, müşteri olacak kişilerin kesinlikle kurumsal şirketlerden hatırı sayılır model ve markalardan, yeni olmak zorunluluğu ile eğitim, servis ve satış sonrasında teknik destek garantili, yani güvenceli cihazları satın almaları tavsiye edilmektedir.

Dikkatli bir şekilde araştırıldığı zaman yepyeni bir cihaz modeliyle ikinci el bir dedektör modeli arasında önemli bir fiyat farkı bulunmadığı görülebilir. Ayrıca ilgili şirketin yeni alımlarda sağlayacağı ödeme kolaylıklarıyla çok daha doğru ve mümkün olarak kabul edilecektir. Böyle bir durumda asıl dikkat edilmesi gereken ve büyük önem taşıyan konu, fiyat farklılıklarının her daim kalite düzeyini yansıtmadığı gerçeğinden ibarettir. Değişen ve gelişen dünya şartlarında ticaret anlayışı ve yaşanan rekabet ortamı yüzünden fiyatların çok daha aşağı seyretmesi olağan olarak görülür. Oldukça hızlı gelişme kaydeden teknoloji, bir önceki teknolojinin kolay bir şekilde rafa kaldırılmasına yol açabilir. Böyle bir durumda yeni teknolojiyi kesinlikle çok daha ucuz fiyata almanız muhtemeldir. İkinci el dedektör konusunun bu tür incelikleri ve detayları olduğunu unutmamanız gerekir. Örnek vermek gerekirse eğer, bilgisayar teknolojisi belirtilebilir. Kısa bir zaman önce edinilen ve adına üst düzey teknoloji adı verilen bilgisayar modellerinin yerini her yeni bir gün çok daha üst seviyedekileri çok daha uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Aynı durum dedektörler için de geçerli görülebilir. Bu nedenden dolayı dedektör cihazı satın alırken büyük bir dikkat içerisinde olmanız gerekir. Zira sonucunda zararlı çıkan siz olabilirsiniz.