simplex

Kaliteli Dedektörün Faydaları

Kaliteli Dedektörün Faydaları

02.07.2018
KALİTELİ DEDEKTÖRÜN FAYDALARI
Elektromanyetik dalgalar yayarak yer altında bulunan metallerin tespit edilmesini sağlayan ve defineciler tarafından sıklıkla kullanılan araca dedektör adı verilmektedir. Belli bir alanda bulunan metallerin yaydığı enerjiye göre sınıflandırılmasını sağlayan dedektörler kendi içerisinde de farklılıklar göstermektedir. Çeşitlerine göre ayırt ettiği metal türleri farklılıklar gösterebilen bu dedektörler arasından kaliteli dedektör kullanımı define aramaya gönül vermiş kişisel için oldukça büyük önem taşımaktadır.

KALİTELİ DEDEKTÖRÜN FAYDALARI

Elektromanyetik dalgalar yayarak yer altında bulunan metallerin tespit edilmesini sağlayan ve defineciler tarafından sıklıkla kullanılan araca dedektör adı verilmektedir. Belli bir alanda bulunan metallerin yaydığı enerjiye göre sınıflandırılmasını sağlayan dedektörler kendi içerisinde de farklılıklar göstermektedir. Çeşitlerine göre ayırt ettiği metal türleri farklılıklar gösterebilen bu dedektörler arasından kaliteli dedektör kullanımı define aramaya gönül vermiş kişisel için oldukça büyük önem taşımaktadır. Böylelikle istenmeyen yanlış hedefler kolaylıkla elenebilir ve hedefe daha hızlı ulaşım sağlanabilir. İstenilen hedefe ulaşıldığında dedektörler sesli, görüntülü ya da üç boyutlu tepkiler vererek defineciyi uyarır ve bu bölgede yoğunlaşması gerektiği sinyalini kullanıcıya iletir. Bu sebeple iyi bir dedektör kullanmanın yanı sıra dedektörü kullanırken hedefi doğru belirlemek, doğru sinyal noktasında durarak bu noktaya yoğunlaşmak da büyük önem taşımaktadır. Aranılan definenin türü, derinliği belirlendikten sonra dedektör almaya karar vermek daha doğru bir yaklaşımdır aksi taktirde iyi bir dedektöre sahip olunsa bile hedefe ulaşmak zor ve zahmetli olacaktır. Örneğin yüzeysel bir derinlikte bulunan bir metal için tek para dedektörler kullanılmaktadır. Bu dedektörler 20 ile 50 santimetreye kadar tarama yapabilmektedir. Aranılan hedef bu derinlikte ise daha kapsamlı bir dedektör kullanmak size zaman kaybettireceği gibi daha kapsamlı ve detaylı tarama yapacağından dolayı daha yavaş çalışmaktadır.

İyi ve kaliteli dedektörün bazı püf noktaları bulunmaktadır. Öncelikle kullanıcı ne tür bir define aradığına karar vermeli ve buna yönelik bir dedektör kullanmalıdır. Hangi derinlikte ve ne tarz bir metalin aranacağına karar verildikten sonra dedektör seçimi yapılmalıdır aksi taktirde hiç işinize yaramayacak ve iyi bir dedektör olsa da sizi uğraştıracak bir dedektör almak durumda kalabilirsiniz. Aşırı komplike cihazlar kaliteli dedektörler olsalar dahi eğer sizin aradığınız materyal için fazla veya eksik ise sizi tatmin etmeyebilir ve hatta size zaman kaybı yaşatabilir. Komplike cihazlar büyük küçük tüm hedefleri taramaya çalışacağı için diğer cihazlardan daha yavaş çalışır bu da eğer hedefiniz küçük ise ekstra zaman kaybetmenize ve ufak tefek birçok materyal ile uğraşmanıza sebep olabilir. Öte yandan kullandığınız dedektör ne kadar iyi olursa olsun toprağın altında bulunan materyalin metal cinsine dair net bir ayrımı yapamayabilir. Define aramak zaten başlı başına sabır gerektiren ve çoğu zaman yanılmalarla karşılaşabileceğiniz bir iştir. Bu sebeple iyi bir dedektör kullanımı size büyük ölçüde yardım sağlayabiliyor olsa da yanılma payınızı göz önünde bulundurmalı ve sabrınızı yitirmemelisiniz.

Dedektörler kendi içerisinde tek para dedektörleri, altın dedektörleri ve derin dedektörler gibi sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıflar arasında en iyisi gibi bir ayrım yapmak doğru değildir çünkü her biri farklı kitlelere hitap etmekte ve farklı derinliklere sahiptirler. En kaliteli dedektör diye bir kavram bulunmamaktadır bunun yerine sınıfı içerisinde en iyi iş yapan ve kullanıcısına en büyük kolaylıkları sağlayan dedektörden söz etmek daha doğrudur. Farklı derinlikler ve farklı metal türleri için farklı farklı tasarlanmış birçok dedektör bulunmaktadır. Kullanıcı öncelikle ne tarz bir define aradığına karar vermelidir. Aradığı definenin derinliğine dair bilgileri edindikten sonra almak istediği dedektörün cinsini belirlemesi daha doğru olacaktır. Sınıfı belirlendikten sonra özelliklerine göre bir dedektörün iyi olup olmadığına karar vermek daha doğrudur. Kaliteli dedektör kullanıcısının ihtiyacına göre sınıfı içerisinde belirlenmiş en iyi dedektördür ve kullanıcısına büyük ölçüde kolaylıklar sağlamaktadır. Bu kolaylıklar da definecinin işini kolaylaştırarak hedefe daha hızlı ulaşmasına olanak tanımaktadır.  Sonuç olarak dedektör almadan önce öncelikle kullanım alanına karar verilmeli daha sonra ise sınıfı içerisinde en iyi dedektör alınarak araştırmalara başlanmalıdır