simplex

Maden Arama Dedektörü Hakkında

Maden Arama Dedektörü Hakkında

03.07.2018
MADEN ARAMA DEDEKTÖRÜ HAKKINDA
Maden arama ve tarama işlemleri son yıllarda bir hayli popüler olmaya başladı bu doğrultuda da çeşitli ürün ve cihazların piyasaya sürüldüğü de ortada olan bir gerçektir. Maden arama konusunda çeşitli dedektörlerin piyasada yer aldığını ve her kalite sınıfında bu cihazlardan üretildiğini söylemek de mümkündür. Define ve maden arama alanında faaliyet gösteren ya da bu alana ilgi duyan herkes bu gibi cihazlara bir hayli yatkındır. Peki, bu cihazların özellikleri nelerdir ya da ne gibi faydaları bulunur. Bu gibi sorulara da kısaca değinmek gerekir. Öncelikle maden arama dedektörünün çeşitleri kendi içerisinde değişmektedir.

MADEN ARAMA DEDEKTÖRÜ HAKKINDA

Maden arama ve tarama işlemleri son yıllarda bir hayli popüler olmaya başladı bu doğrultuda da çeşitli ürün ve cihazların piyasaya sürüldüğü de ortada olan bir gerçektir. Maden arama konusunda çeşitli dedektörlerin piyasada yer aldığını ve her kalite sınıfında bu cihazlardan üretildiğini söylemek de mümkündür. Define ve maden arama alanında faaliyet gösteren ya da bu alana ilgi duyan herkes bu gibi cihazlara bir hayli yatkındır. Peki, bu cihazların özellikleri nelerdir ya da ne gibi faydaları bulunur. Bu gibi sorulara da kısaca değinmek gerekir. Öncelikle maden arama dedektörünün çeşitleri kendi içerisinde değişmektedir. Yani belli başlı olan çeşitli özellikler elbette ki aşikar bir durumdadır. Ancak seçtiğiniz ürünün kendi özellikleri ve faydaları da araştırılması gereken bir diğer önemli konudur. Bu doğrultuda seçtiğiniz, almak istediğiniz ya da beklentilerinizi karşılayabilecek her türlü cihaz size fayda sağlayabilir. Bu gibi konulara değinmeden önce ilk olarak maden arama dedektörlerinin önemli özelliklerine ve çeşitli vasıflarına değinmek gerekir.

Bu cihazların en belirgin ve en önemli özelliği, dünya genelinde en derin seviyede arama ve tarama yapabilen, profesyonel, güvenilir ve kaliteli metal dedektörlerinden biri olmasıdır. Bu özellik elbette ki, kalite düzeyi yüksek olan ve sağlam markalara ait olan cihazlar da geçerli olabiliyor. Maalesef ki düşük kalitede olan arama dedektörlerinde en belirgin özelliklere yer verilmeyebiliyor. Bu noktada verim alma düzeyi de düşük olabiliyor. Metal ayrımları konusuna değinmeniz de bir diğer önemli konudur aslında. Bronz, altın, bakır ve gümüş gibi tüm değerli metalleri kobalt, demir ve nikel gibi değersiz olan metallerden ayrıştırarak hassas bir metal ayrımı yapabilecek bir dedektöre sahip olmak bu alanda üretilen cihazlarda en çok aranan özelliktir. Bu nedenle seçimlerinizde kesinlikle dikkatli ve özenli olmanız gerekir.

Söz konusu olan bu cihazların tespit edebildiği materyallere de kısaca değinmek en doğrusu olacaktır. Bütün metalleri yani platin, altın, bakır ve gümüş gibi metalleri ve metal alaşımları yani prinç ve bronz gibi alaşımları tespit edebilecek bir dedektör vasfı taşımasıdır. Bu konuda ayrımları dikkatli ve özenli bir şekilde yapabilecek bir cihaza sahip olmanız önemli bir husustur. Maden arama dedektörü konusunda aranan ve beklenen en önemli özelliklerden biri de en fazla derinlik arayabilme seviyesidir. Yaklaşık 2,5-3 metre derinliğe kadar arama yapabilmesi uygun olabilir. Ancak piyasada bulunan hiçbir metal arama dedektörleri 3 metre düzeyden daha fazla derinde olan metalleri tespit edememektedir. Bu konuda da bilgi sahibi olmanız önemli bir konudur. Ayrımlı çalışması da bu cihazlardan beklenen özellikler arasındadır. Kullanıcı olarak metal arama dedektörlerini eğer isterseniz metal ayrımlı ya da istemezseniz metal ayrımsız bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Tabi bu özellik her cihazda geçerli olmayabiliyor. Bu nedenle seçimlerinizde dikkatli olmalısınız.

Toprak ayarlaması da özen göstermeniz gereken hususlardan biridir. Metal dedektörlerin toprak ayarlamasını tek bir tuşla yapabilmeniz mümkündür. Bu konuda size fayda sağlayacak çok sayıda cihaz piyasada mevcut durumdadır. Maden arama dedektörünün metal uyarılarında ise, dedektörler metal tespit ettiklerinde sesli bir uyarı vermektedir. Ayrıca ibre hareketiyle metalin var olduğunu da size belli etmektedir. Metal arama dedektörlerin 25 cm ve 33 cm çaplarında olan iki ayrı arama başlığı mevcuttur. Bunun yanı sıra bir tane de batarya kutusu bulunur. Diğer özellikleri ise genel itibariyle kullanımının son derece kolay olduğu ve genelde uzmanların tercihi olan bir metal dedektörü olmasıdır.