simplex

Maden Dedektörleri

Maden Dedektörleri

03.07.2018
MADEN DEDEKTÖRLERİ
Define avcılarının tek ve en önemli yardımcısı dedektörler olarak belirtilebilir. Son zamanlarda belediyelerden askeriyelere ve hatta karayollarına kadar çok sayıda kurum tarafından ilgi gördüğünü söylemek mümkündür. Bu denli ilgi görmesi sebebiyle fiyat aralığının da tabiri caiz ise ‘uçtuğunu’ görebilirsiniz. Şirketler de çözümü dedektörleri kiralamakta bulmuştur. Bir dönem, en çok defineci olarak bilinen kişilerin ilgi gösterdiği dedektör modelleri, artık yenilenmiş asfaltların altında bulunan rögar kapaklarını bulmasından tutun da toprağın metrelerce altında yer alan su kaynaklarıyla bakır, demir ve çinko gibi madenlerin yerini tespit etmeye kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

MADEN DEDEKTÖRLERİ

Define avcılarının tek ve en önemli yardımcısı dedektörler olarak belirtilebilir. Son zamanlarda belediyelerden askeriyelere ve hatta karayollarına kadar çok sayıda kurum tarafından ilgi gördüğünü söylemek mümkündür. Bu denli ilgi görmesi sebebiyle fiyat aralığının da tabiri caiz ise ‘uçtuğunu’ görebilirsiniz. Şirketler de çözümü dedektörleri kiralamakta bulmuştur. Bir dönem, en çok defineci olarak bilinen kişilerin ilgi gösterdiği dedektör modelleri, artık yenilenmiş asfaltların altında bulunan rögar kapaklarını bulmasından tutun da toprağın metrelerce altında yer alan su kaynaklarıyla bakır, demir ve çinko gibi madenlerin yerini tespit etmeye kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Askeriyeler, yasadışı örgütler tarafınca yollara döşenen mayınları bulma konusunda yarar sağlamaktadır. Durum böyle olunca da dedektörlerin fiyatları tam anlamıyla fırlamış duruma geldi. Metal dedektörlerinin de büyük oranda ilgi gördüğü söylenebilir. Mühendisler ise, yer altı katmanlarını görüntüleyebilmek adına dedektörlerin çok daha gelişmiş olanını yani yer altı radarlarını tercih etmektedir. Ayrıca sektör genelinde fiyatları adeta uçan dedektör modellerine kim o kadar para veriyor diye düşünmeyin. Zira define avcıları belki bu kadar para vermez. Ancak bu işlemleri hobi olarak yapmayı tercih eden maddi durumu iyi kişiler, kesinlikle satın alabiliyor.

Piyasa genelinde yer alan pek çok şirket sahibi, pahalı cihaz modellerinin diğerlerine kıyasla çok daha fazla satıldığını, parası olmayan kişilerin de 5-6 kişi bir araya gelerek iyi ve kaliteli bir cihaz almak istediklerini belirtmektedir. Ayrıca yalnızca ülkemizde değil, dünya genelinde de büyük ilgi görmektedir. Yurtdışına ihraç eden çok sayıda firma, sektör içerisinde faaliyet göstermektedir. Söz konusu olan ve başta metal dedektörleri olmak üzere bu cihaz modelleri, yerin altında yaklaşık 3 metreye kadar hangi metal türünün olduğunu göstermektedir. Adeta toprağın altına 3 boyutlu bakış gibi düşünülebilir. Dedektörlerin daha gelişmiş modeli GPR’lar yani Görüntülü Bilgisayarlı Sistemler de, halk arasında ‘yer altı radarları’ şeklinde tanımlanmaktadır. Yer altını 3 boyutlu bir şekilde bilgisayar ekranına yansıtan bu cihaz modellerinin fiyat aralığı da pek çok kişiye göre son derece yüksektir. Günümüz koşullarında ülkemizde fazla yaygın hale gelmese bile rezistivite cihaz modellerinin üretilmeye başlandığını da söylemek mümkündür. Bu cihaz modellerinin fiyat aralıkları aslında çeşitli markalara göre değişiklik göstermektedir. Aynı işlemi gerçekleştiren Türk rezistiviye cihazları ile kıyaslandığı zaman elbette ki daha uygun olduğunu görebilirsiniz. Bu tür cihazları maddi durumu iyi olan kişiler, dedektör modellerini de orta sınıf insanlar tercih etmektedir.

Tüm bunların yanı sıra bu tür cihazların fiyat aralıkları bir hayli yüksek olduğundan dolayı ‘kiralık’ dönemi başlamıştır. Fiyatlar pahalı gelince şirket sahipleri de etkili bir çözüm bulmuşlardır. Bu çözüm ise, kiralık dedektörlerdir. Definecilik alanıyla ilgisi olmayan insanların yalnızca şüphelendikleri alana bakması için kiralama işlemi yapılabilir. İnsanlar bahçesinden, evinin altından ya da herhangi bir yerden şüphelenebilir. Maden dedektörlerini satın almayı her insan tercih etmiyor olabilir. Pek çok şirket kiralama işlerini gerçekleştirse de genellikle günlük ya da haftalık olarak kiralama işlemi yapılabilir. Maddi durumu iyi olan insanların uğraştığı ve adeta bir meslek haline gelen definecilik hakkında pek çok şey söylenebilir. Ayrıca alan tarama çubuk sistemleri de bu piyasa genelinde büyük önem taşımaktadır. Uç kısmında kurşuna benzer sarı renkte iki demir bulunur. İnce tel gibi iki çubuk görülebilir. Aradığınız ve hatta bulduğunuz gömülerin yani definelerin yerini söylemese bile bu cihazın sizi o bölgeye yaklaştıracağından emin olabilirsiniz.