Metal Dedektör Devresi

Metal Dedektör Devresi

03.07.2018
METAL DEDEKTÖR DEVRESİ
Alan taramalarında yapılan çalışmalarda profesyonel özellikleri bulunan cihazlarla çalışmak gereklidir. Bu sayede taradığınız alan genişlese de verimli çalışmalar ortaya çıkabilecektir. Metal dedektörler arazi taramalarında verim sunan araçlardan arasında yer almaktadır. Belirli derinliklere kadar olan metal özellikli ürünler bu cihazlarla çok rahat bir şekilde bulunmaktadır. Bu alanda kendi imkânları ile dedektör yapabilen bireylerde vardır. Bir metal dedektör devresi incelendiğinde basitçe oluşturmak için belirli başlı malzemeler ihtiyaç duyulacaktır.

METAL DEDEKTÖR DEVRESİ

            Alan taramalarında yapılan çalışmalarda profesyonel özellikleri bulunan cihazlarla çalışmak gereklidir. Bu sayede taradığınız alan genişlese de verimli çalışmalar ortaya çıkabilecektir. Metal dedektörler arazi taramalarında verim sunan araçlardan arasında yer almaktadır. Belirli derinliklere kadar olan metal özellikli ürünler bu cihazlarla çok rahat bir şekilde bulunmaktadır. Bu alanda kendi imkânları ile dedektör yapabilen bireylerde vardır. Bir metal dedektör devresi incelendiğinde basitçe oluşturmak için belirli başlı malzemeler ihtiyaç duyulacaktır. Bu malzemeler arasında plastik kutu, içi kısmından kabloların geçebileceği sert ve plastik tüp, dedektör tablası olarak kullanılabilecek kontroplak, bobin sarımında kullanılacak tahtalar gerekli olacaktır. Farklı özelliklere sahip olan kondansatörler ayrıca birleştirici olarak kullanılması gereken kondansatörler, bakıl teller, hoparlör, batarya, açma- kapama anahtarı, dirençler, Transistör, diyor ve kablo malzemeleri de devrenin tamamlanması için bulunması gereken malzemeler arasında yer alabilecektir.

            Devrenin oluşturulması esnasında osilatörler kullanılmaktadır. Genel olarak devrenin çalışma mantığını bakıldığında ise osilatörlerin bir tanesinin radyo vericisi görevi görmesi sağlanacaktır. Arama sırasında metal ürünle karşılaştığında frekans özellikleri değişecek ve kullanılacak ikinci bir osilatöre gönderilecek bu frekans değerleri arasında oluşan fark sayesinde diyot ile hoparlör bağlantısı sayesinde sinyal alınmaya başlanacaktır. Diyot ve hoparlör arasındaki bağ sayesinde pip sesi ile uyarı verilecektir. Metal dedektör devresinin yapılışına gelince önce bobin hazırlanır ve yapıştırıcı ile devre üzerindeki kontroplağın üzerine yerleştirilmelidir. Plastik tüpün sap kısmını kontroplağın üzerine sabitlemeniz gerekecektir. Devrenin tamamlanmasının ardından ayarlama aşamasına geçilecektir. Herhangi bir metalin bobine yaklaştırılması ile denemeler yapılabilir. Devre üzerindeki VCI kondansatör düzgün çalışıyorsa hoparlörden dışarı pip sesi verecektir. Hatta yaklaştırıldıkça 5-bu sesin sıklığı da artacaktır.

            Basit devreler yapabilmek için 330 ohm direnç 2 adet 15p F kondansatör, pic12f683, metal sensörü, led ve bir adet bobin yeterli olacaktır. Pek çok kimse bu basit devrelerle kendi işine yarayacak dedektörler yapabilmektedir. Sistem içerisinde verdiğiniz gücü ve bobinleri büyüterek daha geniş etki alanına sahip bir metal dedektör devresi oluşturabilirsiniz. Daha basit bir devre elde edebilmek için radyo ya da hesap makinası ile dedektörler yapılabilir. Dedektörlerin genel çalışma mantığına bakacak olursa elektromanyetik dalgaları gönderip alam sistematiğine göre çalışmaktadır. Oluşturulan devrelerde bu genel mantık üzerine şekillenmektedir. Farklı metal dedektörleri bulunmaktadır. BFO tipinde olan dedektörler de tek bir bobin kullanılmaktadır. İkinci bir dedektör çeşidinde ise sinyal genliğine oldukça duyarlı bir dedektör çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitte ise iki bobin bulunmakta ve bir tanesi osilatör olarak diğeri verici olarak kullanılmaktadır. Üçüncü çeşit dedektör tipinde ise sinyal fazına duyarlı bir çeşit dedektör olmaktadır. Bu dedektörün yapımında da iki adet bobin bulunmakta, alıcı ve verici bobinler dedektörün verim ortaya çıkarmasına neden olmaktadır. Darbe endüksiyon tipi dedektör seçeneğinde ise arama kısmında bir adet bobin bulunur. Kısa zaman aralığında yüksek akımlı darbe verilere etrafında manyetik bir alan elde edilir. Bu sayede sistemin metal bulduğunda uyarı vermesi sağlanır.

            Metal dedektörler define arama, kazı çalışmalarında değerli metalleri bulma gibi işlevlerde kullanılmaktadır. Metal dedektör devresi şemalarını çok iyi okuyarak basit düzeneklerle herkes kendi dedektörünü oluşturabilir. Ve çalışmalarında daha fazla verim elde edebilir. Dedektörlerin çok daha profesyonel olması ile farklı sektörlerde hizmet veren firmalar çok daha kısa zamanlarda verimli çalışmalar yapabileceklerdir. Antik kazılarda, define arama çalışmalarında ya da askeri aramalarda oldukça faydalı olan bu ürünlerin basit düzeneklerle yapılması, yakın mesafelerde ve derinliklerde yapılacak alan tarama faaliyetlerinde fayda sağlayacaktır.