simplex

Metal Dedektör Yapımı

Metal Dedektör Yapımı

05.07.2018
METAL DEDEKTÖR YAPIMI
Farklı alanlarda, farklı özelliklerde ve görevlerde kullanılan dedektörler bulunmaktadır. Arazi çalışmalarında metal aramalarında kullanmak üzere ise yabancı markalar olduğu kadar piyasa içerisinde de birçok yerli marka dedektör çeşitleri bulunmaktadır. Ancak birkaç basit malzeme ile kendi imkânlarınızla da basit özelliklere sahip dedektörler elde edilebilir. Metal dedektör yapımında kullanılabilecek malzemeler arasında; 555 entegresi, 47 kohm direç, iki adet kondansatör, delikli plaket, 9 V pil, teller, pil kablosu ve anahtar bulunmaktadır.

METAL DEDEKTÖR YAPIMI

            Farklı alanlarda, farklı özelliklerde ve görevlerde kullanılan dedektörler bulunmaktadır. Arazi çalışmalarında metal aramalarında kullanmak üzere ise yabancı markalar olduğu kadar piyasa içerisinde de birçok yerli marka dedektör çeşitleri bulunmaktadır. Ancak birkaç basit malzeme ile kendi imkânlarınızla da basit özelliklere sahip dedektörler elde edilebilir. Metal dedektör yapımında kullanılabilecek malzemeler arasında; 555 entegresi, 47 kohm direç, iki adet kondansatör, delikli plaket, 9 V pil, teller, pil kablosu ve anahtar bulunmaktadır. Ayrıca zil, bakıl tel, kâğıt bant, ahşap tutkal, muhtelif proje malzemeleri de cihaz yapımı sırasında hazır bulundurulmalıdır.

            Kartonlar hazırlanacak projede yardımcı malzemeler olmaktadır. Kartonlardan dairesel parçalar keserek metal dedektör yapımına başlayabiliriz. Orta kısma bakır tel sarılarak bu aşama tamamlanabilir. Sargının yaklaşık 250 adet olması gereklidir. Sonraki adım olarak elektronik devresinin hazırlanması gereklidir. Elektrik devresini yaparken gerekli bağlantıları yaparak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Kullandığınız kalın kartonu dedektörün sap kısmında kullanılacak şekilde keserek yapıştırılmalıdır. Dairesel kesimlerle hazırlanan ilk parça en uçta olmak üzere, sap kısmının içerisine elektrik devresi yerleştirilerek sistem tamamen hazır hale getirilebilir. Cihazın hazırlanışında en çok dikkat edilmesi gereken kısım bağlantı noktaları olmaktadır. Henüz cihazı tamamlamadan bağlantıları test etmek için metal ürünlerle deneme yapabilir, duruma göre bağlantılara kontrol ederek cihazınızı tamamlayabilirsiniz.

            Bunlar dışında hesap makinesi ya da eski radyoları kullanarak ta basit düzenekli dedektörler oluşturulabilir. Eski radyoların Am frekansı alabiliyor olması sistem içerisinde kullanılabilmesi için yeterlidir. Hesap makinelerinde de aynı sistem geçerli olmakta ve kullanımları esnasında am frekansları ortaya çıkarırlar. Bu frekansların geneline radyo dalgaları denilmekte ve metal üzerinden geçtiklerinde frekansları yansıtabilmektedirler. Metal dedektör yapımı için elinizde olan bu malzemeler verimli bir cihaz için yeterli olabilecektir. Bu yapı oldukça basit bir yapı olacaktır. Daha profesyonel anlamda çalışmalar için daha ayrıntılı cihazlar oluşturmak gereklidir. Özellikle yaptığınız cihazı arazilerde denemek istiyorsanız birkaç uzman kişinin desteğini almak gerekecektir.

            Yeterli donanıma ve doğru malzemelere ihtiyaç olacak kullanım alanı arazi taramalarıdır. Kullanıcı tecrübeleri ve saha bilgileri de donanımlar arasında sayılabilir, ayrıca elektronik komponentleri, analog aksamlar ve mekanik unsurların birleşiminden başarılı sonuçlar oluşabilecektir. Bu alanda profesyonel firmalar bulunmakta, gün geçtikçe metal dedektör yapımı alanında kendilerini geliştirmektedirler. Özellikle artan ihtiyaçlar karşısında kullandıkları yeni teknolojiler sayesinde daha geniş arazilerde daha kısa zaman dilimlerinde çok daha başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

            Bu özelliklerin yanı sıra üretimi yapılan cihazlar farklı testlerden geçirilmekte ve son kullanıcıya ulaşana dek başarılı kullanımlar oluşturabilmesi için tüm alternatifler değerlendirilmektedir. Basit analog kart çizimleri ile yapılan metal dedektörler, profesyonel kullanımlar için geçerli olmasa da yüzeysel ortam aramalarında sonuç verebilir. Profesyonel anlamda dedektörler kullanabilmek için sıfır, ikinci el ürünler satın alabilir ya da kiralayarak ihtiyaçlarınız doğrultusun da kullanabilirsiniz. Metal dedektör yapımı için evde, kendi bulabildiğiniz malzemelerden verilen tariflere göre basit düzenekler tasarlanabilir.

             Profesyonel seçimlerinizde ise bazı özelliklere dikkat ederek seçimler yapılmalıdır. Yüksek performansının olması ilk bakılacak özellik olmakta sonrasında ise inebildiği derinlikler incelenmektedir. Tek para aramaları için uygun olup olmadığı, tasarımında kalite ve profesyonellik bulunup bulunmadığı da cihazın kullanımına etki edecek özellikler arasındadır. Zorlu araziler için kullanılabilir olması, titreşim özelliğinin yanında opsiyonel bluetooth kulaklıklar, led ekran ve aydınlatmak, dört arama modu, frekans değiştirme özellikleri de önemli özellikler arasında yer alacaktır. Pinpoint göstergesi de pratiklik sağlayacak bir özellik olmakta ve alan taramalarında tüm bu özellikler mükemmellik sağlayarak, hem insan gücünden hem de zamandan tasarruf sağlayacaktır.