simplex

Radar Dedektör Kullanımı

Radar Dedektör Kullanımı

06.07.2018
RADAR DEDEKTÖR KULLANIMI
Manyetik dalgaları, gazları, mayınları, toprak altında bulunan nesneleri ve birçok şeyi bulup tanımaya yarayan cihazlar dedektör olarak isimlendirilir. Bulucu da denilen dedektörler birçok iş alanında kullanıldığı gibi kişilerin özel işlerinde de kullanılırlar. Hangi işlem için hangi çeşit dedektörün kullanılacağının seçimi önemlidir. Değişik fiyat aralıklarında bulunan dedektörler arasından işimize yaramayacak olana para vermek istemeyiz.

RADAR DEDEKTÖRÜ KULLANIMI

            Manyetik dalgaları, gazları, mayınları, toprak altında bulunan nesneleri ve birçok şeyi bulup tanımaya yarayan cihazlar dedektör olarak isimlendirilir. Bulucu da denilen dedektörler birçok iş alanında kullanıldığı gibi kişilerin özel işlerinde de kullanılırlar. Hangi işlem için hangi çeşit dedektörün kullanılacağının seçimi önemlidir. Değişik fiyat aralıklarında bulunan dedektörler arasından işimize yaramayacak olana para vermek istemeyiz. Satın alacağımız cihazın özellikleri ve çalışma prensibi oldukça önemlidir. Bu konuda dedektör satan firmaların kampanyalarına ve reklamlarına dikkat edilmeli ve fırsatçılara kanılmamalıdır. Bu konuda dikkatli davranılması sonradan üzülmememiz açısından faydalı olacaktır.  Satış öncesinde doğru bilgilendirme ve satış sonrasında da ürün desteği alma ve servis güvencesi önemlidir. Piyasada oldukça fazla çeşit ve markada dedektör bulunmaktadır. Define dedektörü, altın dedektörü, güvenlik dedektörü, endüstriyel dedektör ve daha bir çok çeşit örnek olarak verilebilir. Bu dedektörlerin fiyatları, modellerine, özelliklerine, markasına göre değişiklik gösterir ve kullanım amaçlarına göre seçilirler. çok çeşitli dedektör olmasına karşın, bizim ilgi alanımız arasına girenler radar dedektörü çeşididir.

            Yolda arabamızla seyahat halindeyken, yol boyunca kural olarak konulan hız limitlerinin aşılması sonucunda bir cezai yaptırımla karşılaşırız. Trafik polislerinin hız limitini aşan araçlar sürücülerini belirlemesinde radarlar etkin rol oynarlar. Radarların bizi yakalamasını önlemek için, radar dedektörü kullanılır. Bahse konu cihaz, belli bir mesafeden radarı algılar ve belli sesler çıkararak araç sürücüsünü uyarır. yalnız bir hususa dikkat etmek gerekir ki, bu cihazın ülkemizde kullanımı kesinlikle yasaktır. Tespit edilmesi halinde Karayolları Trafik Kanununa göre cezai işlem uygulanmaktadır. Hem cihazı imal eden firmaya hem de kullanan sürücüye yüksek meblağlı para cezası ile hapis cezası verilmektedir. aynı zamanda sürücünün ceza puanından 15 puan kesilir. Kullanılan dedektörün tespit mesafesi dedektörün kalitesine, aracın yol durumuna, cihazın araç içerisindeki konumuna göre değişir. Virajlı yollarda dedektörün tespit kalitesinin düşeceği unutulmamalıdır. Polis otolarında kullanılan radar cihazlarının hız ayarı ile sinyal şiddeti bulunur. Polis radarını istediği mesafeden aracı yakalayabilme ve istenilen hız sınırında araç yakalama şeklinde ayarlayabilir. Ülkemizde radar cihazlarında "Ka" bandı kullanılır. Bu bandın frekans genişliği 26,5 - 40 Ghz arasındadır. Radar dedektörleri herhangi bir sinyal yaymadıklarından bu türden bir cihaz yakalama mümkün değildir. Ancak polis aracında vg-2 diye bahsedilen bir tarama tekniği bulunuyorsa aracınızdaki radar dedektörünün yakalanma olasılığı yüksektir ve aynı zamanda teknolojinin sürekli geliştiği de akıldan çıkarılmamalıdır.

            Sürücüyü belli bir mesafeden uyarmayı hedefleyen radar dedektör, beli bir işlemci ve yazılım teknolojisine sahiptir. Dış görüntü olarak cihaz ve anten tertibatı olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Çok fazla tercih edilmediklerinden fiyatları oldukça yüksektir. Bu dedektörlerin yasak konulan ülkelerdeki sürücülerin düşünülerek tasarlandığı söylenir. Zira diğer radar tespit cihazları daha uygun fiyatlıdır ve araç çakmak girişine takılarak kullanılabilirler. Ucuz olan dedektörü seçmek, düzgün çalışmayacağı varsayıldığından sürücüye yarar sağlamak yerine zarar verebilir. Radarı yakalayamayabilir, sinyal vermeyebilir ya da sürekli yanlış ikaz vererek sürücüyü strese sokabilir. Günümüzde GPS teknolojisine sahip radar dedektörler üretilmiştir. Ancak bunlar yurtdışında satılmaktadır. Amerika'da bulunan radar kameralarının yerlerinin yüklenmesiyle çalışır. Sadece sabit radar kameralarının tespitinde kullanılan bu cihazlar, radarın koordinatlarını saptayarak, belli bir mesafeden sürücüyü uyarır. Bu nedenle ülkemizde kullanımı olmadığından alınmasına gerek yoktur.  Tüm bu gelişmelere rağmen, bilinçli kullanıcılar olarak hem kendimizin, hem de sevdiklerimizin ve diğer sürücülerin hayatlarını tehlikeye atmamak adına trafik kurallarına uyulmalı ve limitler dahilinde hız yapılması gerektiği unutulmamalıdır.