simplex

Tek Para Dedektörü

Tek Para Dedektörü

04.07.2018
TEK PARA DEDEKTÖRÜ
Son dönemler üretilmiş en ideal sikke arama ve tek para cihazları hakkında gerekli olan geniş bilgileri kolayca bulmanız mümkündür. Ülkemizde ve tüm dünyada en sık tercih edilen tek para ve sikke arama dedektör cihazları, minelab modelleri olarak belirtilmektedir. Ancak büyüyen ve gelişen dedektör sektöründe, stabil ve yeni çalışan pek çok model üretim aşamasına alınmaya ve daha sonradan satışa sunulmaya başlanmıştır. Tüm bunların başında nokta dedektör, xp dedektör, white’s dedektör, makro dedektör ve garret dedektörcihazları gelmektedir. Bunlar gibi daha pek çok marka ve modelin dedektörlerini sıralamak da mümkün olabilir. Peki, tek para dedektör modellerinin nasıl olması gerekir? Aslında tek para cihaz modelleri, toprakta ayrım ve stabil bakımından kolay kullanımlı niteliklere sahip olmalıdır.

TEK PARA DEDEKTÖRÜ

Son dönemler üretilmiş en ideal sikke arama ve tek para cihazları hakkında gerekli olan geniş bilgileri kolayca bulmanız mümkündür. Ülkemizde ve tüm dünyada en sık tercih edilen tek para ve sikke arama dedektör cihazları, minelab modelleri olarak belirtilmektedir. Ancak büyüyen ve gelişen dedektör sektöründe, stabil ve yeni çalışan pek çok model üretim aşamasına alınmaya ve daha sonradan satışa sunulmaya başlanmıştır. Tüm bunların başında nokta dedektör, xp dedektör, white’s dedektör, makro dedektör ve garret dedektör cihazları gelmektedir. Bunlar gibi daha pek çok marka ve modelin dedektörlerini sıralamak da mümkün olabilir. Peki, tek para dedektör modellerinin nasıl olması gerekir? Aslında tek para cihaz modelleri, toprakta ayrım ve stabil bakımından kolay kullanımlı niteliklere sahip olmalıdır. Tek para ve sikke arama dedektörlerinin sıkça karıştırıldığını söylemek mümkündür. Ancak bu dedektör cihazları kesinlikle ayrı olarak sunulmaz. Tek para ve sikke, ufak metaller kategorisine girdiğinden dolayı tek para cihazları olarak kabul edilmiştir. En uygun valf yani tek para define dedektörü hakkında bilgi sunulmaya başlanmadan önce, son dönemlerde dedektör teknolojilerinin diğer teknolojilere kıyasla biraz daha geride kaldığını belirtmek gerekir.

Örnek olarak belirtmek gerekirse eğer, bir cep telefonu teknolojiyle dedektör teknolojisi arasında adeta dağlar kadar fark olduğu söylenebilir. Bu durumun sebeplerinden biri de, dedektör cihazı üreten firmaların çok olmasıdır. Kalbur altında üretimi yapılan sahte dedektör modelleri de göz önüne alınırsa eğer, gerçek şirketlerin üretime aldıkları cihazları satamayıp zarara uğraması sonrasında işçi tasarrufunu seçerek ar-ge bölümüne yeteri kadar destek sağlayamaması dedektör sektörünü ciddi anlamda zarara uğratmıştır. Bu dalgalanmadan pek çok şirket nasibini almıştır. Yani kendini geliştiremeyerek yeni ürün modellerinde başarı sağlayamadığı görülmektedir. Bazı marka yapmış şirketlerin de, dedektörleri yalnızca ‘marka’ olduğundan dolayı alıcı bulduğu söylenebilir. Oysa tüm bunlar yeni üretim değildir. Önceki modeli geliştirme ve süsleme politikası ile piyasaya sürülen ve bir önceki modelden çok da bir farkı bulunmayan cihazlardır. Bu süsleme yani geliştirme, valf dedektör cihazlarında çok daha sık rastlanan bir durumdur. Valf dedektörlerinin bir diğer adı ise, tek para dedektörleridir. Net olarak belirtilen bu durum daha anlaşılır şekilde ifade edilebilir aslında.

Sektörde yer alan bir dedektör şirketi, üretmiş olduğu modelin üst modeline geçiş yaptığı zaman zor geçen arazi şartlarını göz önüne alarak, mineralli alanlarda minimum etkilenme, ID eleme özelliği, su altında arama yapma, taşlık arazide arama yapma, farklı arama başlığı olanağı, metal ayrımı (ayrım modu geliştirmesi), ses kontrol sistemi, farklı dil desteği ve diğer tüm özel ayarlar gibi çeşitli olanaklar sunamayarak sayılan özelliklerden yalnızca birkaç tanesini dahil ederek ‘bu yeni model’ olarak belirtilen cihazı, piyasaya sürüyorlarsa, definecilerin ölçütlerinin karşılanmadığını bilmeniz gerekir. Önceki cihaz modeline yalnızca su altında arama yapma özelliğini dahil ederek üst modele geçiş yapmak, kullanıcıları kandırmaktan başka bir şey olmaz. Tek para dedektörleri ve diğer tüm dedektör kullanıcılarının kesinlikle dikkat etmesi gereken önemli detaylardan biri de tam olarak bu konudur. Mineralli zemin olarak belirtilen alanlar; yıkılan, terk edilen yaşam alanları ya da ören yerleri gibi toprak üzerinde her türlü tarihi kalıntının ve kırık dökük objenin yer aldığı alanlardan ibarettir. Bu nedenle böyle yerlerde araştırma yapıldığı zaman dedektörler toprak ayırma konusunda zorluk çekmektedir. Zeminde çok aşırı tarihi kalıntı olduğundan dolayı ayrım yapamayabilir ve her türlü maddeye tepki verebilir. Bu özelliğin gelişmiş olduğu dedektörler, üst modele kesinlikle geçebilirler.