simplex

Yeni Sistem Dedektörler

Yeni Sistem Dedektörler

06.07.2018
YENİ SİSTEM DEDEKTÖRLER
Dedektörler hakkında net ve doğru bilgilerin edinilmesi gerekir. Ancak bu sayede bilinçli ve verimli bir kullanım elde edilebilir. Metal dedektörleri hakkında bilinmesi gereken bazı konu başlıkları mevcuttur. Metal arama dedektörünün kendine özgü nitelikleri söz konusudur. Bu nitelikler, metal arama dedektörlerinin define aramak için yardımcı olacağını belirlemektedir. Metal malzemeleri cinslerine göre ayırma özelliği olan dedektörlerin define dedektörü olarak bilindiği de söylenebilir. Yeni sistem dedektörler arasında yer alan define dedektörleri, Pulse sistem ve VLF sistem olarak 2 gruba ayrılmaktadır.

YENİ SİSTEM DEDEKTÖRLER

Dedektörler hakkında net ve doğru bilgilerin edinilmesi gerekir. Ancak bu sayede bilinçli ve verimli bir kullanım elde edilebilir. Metal dedektörleri hakkında bilinmesi gereken bazı konu başlıkları mevcuttur. Metal arama dedektörünün kendine özgü nitelikleri söz konusudur. Bu nitelikler, metal arama dedektörlerinin define aramak için yardımcı olacağını belirlemektedir. Metal malzemeleri cinslerine göre ayırma özelliği olan dedektörlerin define dedektörü olarak bilindiği de söylenebilir. Yeni sistem dedektörler arasında yer alan define dedektörleri, Pulse sistem ve VLF sistem olarak 2 gruba ayrılmaktadır. İlk olarak VLF sistem dedektörlerinden başlamak ideal olacaktır. Very Low Frequency şeklinde açılımı yapılabilir. Ayrıca son derece düşük frekans sistemine sahip olan dedektörler olduğu bilinmektedir. VLF sistemli dedektörler, genelde yüzeysel aramalar yapabilmek için tercih edilmektedir. Metalleri ayırma yetenekleri oldukça yüksek düzeyde olan bu cihazlar yüzük, para ya da sikke gibi metallerin tespitini yapabilir. Özellikle tek tip para avcıları VLF sistem dedektörlerini tercih etmektedir. Sizler de bu tür bilgileri kullanarak kendi işinize yarayacak dedektör modelini seçebilirsiniz. Son derece ideal yapıya sahip olanların dikkatinizden kaçmayacağı da söylenebilir.

Pi Sistem Pulse İnduction sistemli dedektör modellerinin de detaylarını bilmek gerekir. Pals dedektör sistemleri olarak tanımlanan güçlü sinyal iletme özelliği mevcut olan dedektör modelleridir. Pals dedektör modelleri, defineciler tarafından güçlü düzeyde sinyal iletme özelliği için derin aramalar yapmaları adına kullanılmaktadır. Pi dedektörler, gelişmiş teknoloji sayesinde metal ayrımı yapabiliyorlar. Pulse dedektör modelleri, genelde 1mx1m, 1,5mx1,5m ya da 2mx2m kare biçiminde mevcut olan arama bobinleriyle kullanılmaktadır. Son derece kuvvetli düzeyde sinyal iletme yapıları pek çok arazide toprağın yapısına göre arama sırasında yanıltıcı sinyaller sağlayabilir. Yeni sistem dedektörlerin bir de ikinci el olarak sunulanları piyasada mevcuttur. Sıfır dedektör modellerinin fiyat aralıkları yüksek düzeyde olmakla beraber ekonomik olacak şekilde dedektör sahibi olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Dedektör modelini daha üst bir modelle değiştirmek isteyen kişiler ya da artık dedektörlerle arama yapmak istemeyen insanlar tarafından ikinci el dedektör modelleri satışa sunulmaktadır. İkinci el dedektör modeli almak isteyen kişilerin ilk olarak dedektörlerin çalışır durumda olmasına, garantisi bulunup bulunmadığına ve faturasının detaylarına dikkat etmesi gerekir.

Tüm bunların yanı sıra altın arama dedektör modelleri de bu konu kapsamında son derece büyük önem taşıyan alternatiflerden biridir. Bu nedenle kesinlikle işinize yarayacak bir model tercih etmeniz gerekir. Aksi halde verdiğiniz masraf da boşa gidecektir ve kenarda bir yerde kalacak olan eşyaya sahip olacaksınız denebilir. Altın arama dedektör modellerinin de sektör genelinde son derece büyük ilgi gördüğünü söylemek mümkündür. Piyasa genelinde ham altın madenini ve oldukça ufak altınları tespit eden makinalar hakkında konular bulabilirsiniz. Altın madenleri ve bit para denilen son derece ufak altın sikkeleri tespit eden makinalar son derece üst düzey frekanslı olması gerekecektir. Ayrıca dikkat etmeniz halinde şirketlerin internet adreslerinde gold dedektör şeklinde tanımlanan cihazlar, 12 kHz frekans düzeyinin üstünden dedektör modelleridir. Dedektör modellerinin kHz değeri ne denli yüksek olursa ufak metallere karşı hassasiyet de o denli artacaktır. Yeni sistem dedektörlerin tercih edilmesi sırasında bu tür detaylara dikkat edilirse verim elde edilebilir. Toprak altını görüntüleyebilen cihaz modelleri de tercih edilebilir. Son günlerde GPR olarak tanımlanan ve EMS çalışan sistemler, define amacıyla ülkemiz genelinde tercih edilmektedir. Bu cihaz modelleri aslında temel kullanım açısından kolay cihaz modelleri olarak görülür. Ancak alınan görüntüleri yorumlayabilmek ciddi anlamda zor olacaktır. Kesinlikle satın alınan ya da kiralanan dedektör şirketlerinden bu görüntüleri yorumlayabilme hususunda etkili bilgiler almanız gerekecektir.