Dedektör Nedir
02.07.2018
DEDEKTÖR NEDİR
Yer altının görüntülenmesi için tercih edilen dedektörler, elektromanyetik olarak dalgalar yayarak toprağın altında yer alan metallerin tespit edilebilmesi için imkan sunan elektronik cihazlar olarak tanımlanmaktadır. Dedektörler, istenen bölgenin içerisine elektromanyetik alan iletebilirler. Söz konusu olan bu elektromanyetik alan içinde yer alan metallerin enerjisini tespit etmek için devamlı olarak radyo sinyalleri göndermektedir. Dedektöre ait olan arama bobini ise, dalgaların çarpma kuvveti ve geri dönmesinden yola çıkıp derinlik ve ebat hesabı yapmaktadır. Dedektör nedir sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise şu şekildedir; dedektörler, kendi içerisinde yer alan çeşitlerine göre bazı metal türlerini aramak için programlanabilen özellikler taşır. Bundan dolayı da istenmeyen hedeflerin tekrardan yani sürekli karşınıza çıkmasını önlemiş olacaktır.
İkinci El Dedektör
01.07.2018
İKİNCİ EL DEDEKTÖR
Kiralık dedektör modelleri gibi definecileri uğraştıran ve yoran bir diğer konu, ikinci el olarak belirtilen dedektör satışıdır. İkinci el dedektörler , piyasaya genelde eski sahiplerin daha üst bir model dedektör modeli edinirken, takas aracılığı ile meydana gelen bir arz olarak belirtilir. Bu gibi ikinci el dedektörleri satmak ya da almak son derece riskli bir durumdur. Kozmetik bakımdan yıpranmış, teknik açıdan da sorunlu hatta arızalı olma olasılığı son derece yüksek düzeydedir. Bu girişimler, temelde ilk sahibine ve mağazalara da hatta sonraki sahibine de çok fazla bir yarar sağlamamaktadır.
Hazine Dedektörü
01.07.2018
HAZİNE DEDEKTÖRÜ
Dedektör cihazlarıyla ilgilenen ve bu alanda çeşitli çalışmalar yapan kişilerin akıllarında bazı soru işaretleri görülmektedir. Çeşitli sorulara yanıt aramaları da yine bilinen durumlar arasında yer almaktadır. Bu sorulardan biri de dedektör cihazlarında tespit etme derinliğini etkileyebilen unsurların neler olduğudur. Metallerin yüzey alanı, metallerin yer altında bulunabilme süresi, metallerin yer altındaki duruş biçimi, toprakların mineral içerikleri gibi değişken olan unsurlar tespit edebilme derinliğini etkilemektedir. Yüzey alanının geniş olduğu ve uzun seneler yer altında mevcut olan metaller, yeni gömülen metallere kıyasla çok daha derin bir düzeyde tespit edilmektedir. Hazine dedektörü cihazlarına da bu noktada ihtiyaç uyulmaktadır.
Görüntülü Dedektör
01.07.2018
GÖRÜNTÜLÜ DEDEKTÖR
Dedektör kullanımları model ve markaya göre çok fazla farklılık gösterir. Bir dedektör cihazını genel anlamda nasıl kullanacağınızı ilk olarak bu dedektörün satan kişiden ayrıntılı bilgi edinerek öğrenmeniz gerekir. Dedektör kullanımlarında diğer bir önemli konu ise, dedektör cihazının hangi dilleri desteklediği durumudur. Dedektör cihazınızdan en üst düzey verim elde edebilmek için ana dilinizde olması son derece önemli bir detaydır. Bütün ifade ve ayarları doğru bir şekilde anlayabilmek ve doğru yönlendirmeler ile aramaları devam ettirmek çok önemlidir.
En Pahalı Dedektör En İyi Dedektörler midir
01.07.2018
EN PAHALI DEDEKTÖRLER EN İYİ DEDEKTÖRLER MİDİR
Dedektörler özelliklerine göre pek çok çeşide ayrılır. En pahalı dedektör piyasada bulunan modellerin en iyisidir görüşü doğru değildir. En iyi dedektör, işin mahiyetine ve alanın özelliklerine göre seçilmiş olan en doğru modeldir. Ve bu kavram işe göre değişiklikler gösterir. Çok hassas tarama yapan modeller çok basit bir işte kullanıldığı takdirde her bir ayrıntıyı incelediği için gereksiz zaman kaybına neden olur. Zaman kaybı her işte olduğu gibi alan tarama gibi işlerde de çok önemlidir. Günümüzde iş hayatında en önemli ve değer verilen konu iş güvenliği, zaman ve kaliteli eleman çalıştırmadır.
Metal Dedektörler Ve Çalışma Prensipleri
01.07.2018
METAL DEDEKTÖRLER VE ÇALIŞMA PRENSİPLERİ
Define aramacılığı çok eski yıllardan beridir insanların merak ettiği ve uğraş verdiği işlerden biridir. Çünkü toprak bir hazinedir ve insan hayatı için son derece önemlidir. Toprak bizlere besin ve gıda sağlar. Toprak ve su olmadan şüphesiz yaşam olamazdı. İnsanlar ve toplumlarda toprağa her zaman güven duymuşlardır. Bu günümüzde olduğu gibi eskiden de bu şekilde olmuştur. Dünya çok çok uzun yıllardan beri savaşlar ve toplumsal sorunlarla boğuşmuştur.
Define Dedektörleri
01.07.2018
DEFİNE DEDEKTÖRLERİ
Define dedektörü almadan önce belirli konulara dikkat etmek gerekir. Bu konulara hakim olmadan hem dedektör almamalı hem de bilinçsiz bir kullanım yapmamalısınız. Define dedektörü forum bilgilerinde de zaten bu konuda size fayda sağlayacak ipuçlarını bulmanız mümkündür. Aslında dedektör alanında ‘en iyi’ diye bir kavramın olması kesin bir bilgi niteliği taşımamaktadır. Bilhassa mineralli bir toprak zeminde çok daha başarı sağlayan dedektörler ayrıştırma konusunda diğer cihazlara göre size biraz daha fazla sıkıntı verebilir. Ayrıştırma konusunda başarı sağlayanlarda mineralli zeminlerde performans düşüklüğü de yaşanabilir.
Dedektör Kullanımı
01.07.2018
DEDEKTÖR KULLANIMI
Eğer bir define arıyorsanız sizin için en önemli araçlardan bir tanesi de dedektörlerdir. Dedektör kullanımı nasıl olacağını anlatmaya çalışacağız. Cihazın üzerinde potlar bulunmaktadır. Bu potlardan biri toprak ayırımı yapmamızı sağlar. Toprak ayrımını otomatik veya manuel olarak ayarlayıp toprak ayrımı yapabiliriz. Dedektörlerin üzerinde disk potu bulunmaktadır. Bu pot ayrımı açmamızı sağlar. Potlardan bir diğeri derinlik artırımını ayarlamamızı sağlamaktadır. Cihazın ekran için de bir tane potu bulunmaktadır. Cihazın sesini açıp kullanmamız için bir düğme bulunmaktadır.
Dedektör Piyasası
01.07.2018
DEDEKTÖR PİYASASI
Yer altının görüntülenmesinde kullanılan ve radyo dalgaları göndererek toprağın altında yer alan metalleri tespit etmeye yarayan cihazlara dedektör denir. Dedektör piyasasında en büyük ilgiyi altın dedektörleri görür. Altın arama dedektörü denen alet aslında gelişmiş bir metal detektörüdür. Define dedektörlerinin birçok çeşidi bulunur. Bu kadar çok çeşit ve özellik beraberinde farklı dedektör fiyatları uygulamasını da getirir. Boşlukları tespit eden, ses ve ışıkla sinyal ileten, 3D çizimler yapabilen modeller teknolojinin sürekli gelişmesi ile her gün yenilenmektedir. Altın, bronz, gümüş ve bakır gibi metal kütleleri ve boşlukları tespit ederek ayırımını yapan dedektörler define dedektörü sınıfına girmektedir
Dedektörler'de Entegre Sistemi
01.07.2018
DEDEKTÖRLER’DE ENTEGRE SİSTEMLERİ
Dedektörler belirli alt yapı yazılımlar ile elektromekanik sel dalgalanmalar sonucu metal başlıkları olan transistörlü entegrasyon mekanizmasına sahip sinyalleri ölçmeye yarayan ürünlerdir. Deprem araştırmalarında belirli akım değerlerini ölçmek için kullanabiliriz. Sinyaller dalgalanma sonucunda oluşur. Ses sinyal sistemi sayesinde uyarı sinyalleri vermektedir. Değişen mekanizmaya sahip ürenlerdir. Günümüz teknolojisinde inanılmaz derecede yenilenen dedektör çalışma pirensibi dokunmatik ekranlar sayesinde işlevi kolay hale getirildi.