Dedektör-19
19.06.2019
Dedektör piyasasında müstahsil ve buna bağlı ana bayiler ile minik çaplı “al-sat” işlevi gören müesseseler mevcuttur. Kiralık olarak adlandırılan dedektörler genellikle minik çaplı “al-sat” mağazalarında, üretici şirketler ile direkt bir bağı olmayan, güvence ve güvence konusunda taahhüt veremeyen ticarethanelerde bulunur.
Dedektör-18
19.06.2019
Çok küçük altın parçacıklarını (cürufları) yoğun mineralli taş ve toprak yapısının altından dahi yakalayabilecek hassasiyette ve kabiliyette olan ALTIN DEDEKTÖRÜ’nü üretebilmek için oldukça uzun süreçli bir AR-GE yatırımı gerekmektedir. Hassas parçaların bir araya getirilip en uygun çalışacak halde dizayn edilebilmesi için gerekli alt yapı yatırımları, ileri teknoloji ekipmanları ve bunların getirmiş olduğu ek maliyetler, bu tür bir dedektörün satış fiyatını doğrudan etkileyen faktörlerdir.
Dedektör-17
18.06.2019
Altın dedektörlerin en mühim özelliği, engelleyici diğer unsurları bertaraf ederek sadece altın ve diğer metallere konsantre olabilmesidir. Yani taş veya kaya altında kalmış oldukca küçük bir altın cürufu bile toprak altından keşfedebilmektir. Altın dedektörü toprak yapısında dengeleri bozabilecek yüksek mineral seviyelerine karşı kararlı davranacak, derinliğinden ve gücünden yitik vermeyecek cihazlardır. Bu da üstün bir teknoloji, ileri mühendislik ve yoğun bir tecrübeyle olası olabilecek çalışmaların ürünü olduğu anlamına gelir.
Dedektör-16
18.06.2019
Dedektör tür, özellik ve marka değerlerine göre değişiklik göstermektedir.
Kullanım alanlarına nazaran değişim gösteren çok çeşitli dedektörler mevcuttur. Bunları başlıca Define, Altın, Güvenlik, Endüstriyel, Teknik, Askeri ve Balistik olarak özetleyebiliriz. Bu başlıca kategoriler de kendi içlerinde ayrışmaktadır. Kısaca aşağıdaki benzer biçimde sıralayabiliriz;
Dedektör-15
17.06.2019
Diğer yandan “Tek Para ve Hobi” dedektörleri orta derinliklere oldukça iyi sonuçlar vermekle birlikte, etrafa saçılmış madeni para, çeşitli metal objeleri (altın, gümüş, bakır) tespit etmede hızlı ve üstündürler. Bazı modellerde topraktaki mineral yapıya ahenk sağlaması için yüksek teknolojiler kullanılmış ve su geçirmez başlıklar (bobinler) ile de deniz, ırmak kenarı ve sahillerde kullanılabilir hale getirilmiştir. Bir oldukça kullanıcı tarafından beğeni ile kullanılmaktadır.
Dedektör-14
17.06.2019
Bir dedektörde verileri anında hesaplayıp kullanıcısına malumat aktaran ve göz ile görülmeyen kısmı “Yazılım” kısmıdır. Bütün müstahsil şirketler yazılımlarına ulaşılmaması için ürettikleri cihazları piyasaya kapalı kodlar yada şifreler altında sunmaktadırlar.
Hiç bir analog yahut dijital kart çizimi, iyi bir yazılım olmadan işe yaramayacak ve bir anlam anlatım etmeyecektir.
İyi bir yazılım ise yıllar sürecek ilmi deneyler ve bunlara bağlı Ar-Ge süreçleri ile profesyonel bir ekip tarafınca ortaya konulabilir. Burada esas olan deneyimin ve teknolojik birikimin bir araya fazlaca yönlü olarak getirilebilmesidir.
Dedektör-13
20.03.2019
Dedektör, günlük hayatımızda güvenlik amaçlı bir çok kurum ve kuruluşların girişlerinde karşımıza sıkça çıkmaktadır, kapı girişlerinde içerisinden geçtiğimiz metal tespiti yapan elektronik cihazdır. Bu dedektörler yüksek güçlü düşük frekanslı, elektromanyetik şok dalgaları yayarak çalışır. Bu dalgalar sayesinde üzerimizde yada çanta gibi kutu gibi gözle görülmeyen metalleri dedektörler tespit ederek sesli ve görüntülü olarak bilgi vermektedir.
Dedektör-12
20.03.2019
Seri üretimi yapılarak üretim tesislerinde üretilen dedektörler ise bu dedektörlerden tamamen farklıdır. Firmalar bir dedektörü üretmeden önce, üretilecek dedektörün amacını belirler ve yazılım mühendislerinden oluşan bir takım, cihaz için gerekli yazılımları ve algoritmik detayları hesaplayarak oluştururlar. Gereken donanımlar temin edilirken gerek emniyet gerekse sağlamlık esas alınır.
Dedektör-11
08.03.2019
IB, İndiksiyon Balans Dedektörü
“Frequency Domain Dedektör” veya “VLF” olarak da bilinmektedir. Günümüzde kullanılan en popüler dedektör teknolojisidir. Algılama işlemi için biri

alıcı diğeri verici olmak üzere iki bobin kullanır. Verici bobinden zamanla değişken bir manyetik alan yayınlanır ve alıcı bobin

ise toprak altındaki nesnelerden gelen sinyalleri almak ve güçlendirmek için bir anten görevi görür.Yayınlanan zamanla değişken manyetik alan şekilde mavi renkle gösterilen alan çizgileri, hedef metaller üzerinde Eddy akımları oluşturur. Bu akımlar da zayıf manyetik alan oluştururlar ve yayınlanan alandan şekil ve şiddet açısından farklıdır, şekilde kırmızı renkle gösterilen alan çizgileri.
Dedektör-10
25.02.2019
Dedektör Nedir
Belli bir uzaklıktan metalleri algılayan cihazlara dedektör denir. Dedektörler manyetik indüksiyon prensibi ile çalışırlar, bu açıdan tranformatörlere benzerler. Bir hedefe veya ortama manyetik alan yayınlar ve geri dönen sinyali analiz ederler, yayınlanan manyetik alan zamanla değişken olup genellikle ses frekansı civarındadır.

Dedektörün Uygulama Alanları

Dedektörlerinin uygulama alanı oldukça geniştir. Dünyada yaygın bir hobi olan altın, sikke ve define araması dedektörlerle yapılmaktadır.